Uluslararası havayolu yük taşıma hizmeti veren işletmelerde (lojistik) muhasebe organizasyonu: bir uygulama
International air cargo transport service client in business (logistics), accounting organizations: An application
  1. Tez No: 274559
  2. Yazar: GÖKHAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEHA SELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Günümüz çağında meydana gelen hızlı değişim ve gelişmeler işletmeleri önemli ölçüde etkilemektedir. Bu etkilenmenin sonucu olarak işletmelerin amaçları ve faaliyet alanlarından doğan muhasebe yükümlülükleri giderek artmaktadır.İşletmelerin hızlı rekabet ortamında yaşamlarını sürdürebilmesi için iyi örgütlenmiş bir yönetime ve muhasebe organizasyonuna ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda işletmelerde muhasebe organizasyonunun; `muhasebenin kapsamına giren faaliyetlerin belirlenmesi, bu faaliyetlerin sınıflandırılması ve diğer alanlarla olan ilişkisinin kurulması' şeklinde tanımlanması mümkündür.Son zamanlarda önemli sektörlerden olan lojistik sektörü hem ülkemizde hem de dünyada hızını arttırarak büyümekte ve gelişmektedir. Bu hızlı gelişme ve büyüme karşısında işletmelerin iş süreçlerinin hızlı, hatasız ve prosedürlere uygun olması gerekir. Bu da işletmelerde iyi bir örgütlenme ile mümkündür. Muhasebe organizasyonunda muhasebe kurallarına göre; evrakların zamanında, iyi eğitim almış personelin yardımı ile doğru şekilde muhasebeleştirilmesi, arşivlemenin kolay ve düzgün oluşturulması, standartlara uygun raporlamaların yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda; Türkiye'nin önemli lojistik firmalarından olan Türk Hava Yolları Kargo'nun İzmir Temsilciliğinin muhasebe organizasyonu araştırılmış ve elde edilen bulgular ışığında tez konusunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's era of rapid change and developments occurring in a significant effect on businesses. The purposes of this influence as a result of businesses and accounting obligations arising from areas of activity is increasing.Enterprises to survive rapid competitive environment, the organization of a well-organized management and accounting are needed. In this respect the organization of accounting firms, 'Determination of the activities falling within the scope of accounting, the establishment of the relationship between these activities and other areas classification of' possible to define the form.Recently, important sectors of the logistics sector by increasing the speed of both the country and around the world are growing and evolving. This rapid development and growth of business processes of enterprises in the face of rapid, accurate, and procedures must be appropriate. This business is possible with a good organization. According to accounting rules, accounting organization, the documents on time, well-trained staff with the assistance of proper accounting and filing easy and smooth creation of reporting standards is required. In this study, Turkey's major logistics companies in the Representation of the accounting organization of Izmir, Turkish Airlines Cargo researched and provided a better understanding of the subject of the thesis in the light of the findings.