Geleneksel devletten modern ddevlete geçişte hukuk devleti paradigmasının analizi
The analysis of state of law paradigm in transition from traditional state to modern state
  1. Tez No: 274560
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplum halinde yaşamaya başlayan insanlar, iç ve dış tehlikelerdenkorunmak için zaman içinde ?Devlet? kurumunu meydana getirmişlerdir.Devletin ortaya çıkmasıyla birlikte devletin kendisi, toplum için devamlısorgulanması ve içeriğinin değiştirilmesi gereken zorunlu bir mücadele alanınıda beraberinde getirmiştir. Bu güç kullanımı yönetenlerin siyasi öngörülerinebağlı kalmakta, çoğu zaman topluma ve bireylere karşı denetimsiz, sınırsız, sertve zorbaca kullanılmaktadır. Günümüz siyasi yönetimlerinin önemlisorunlarından bir tanesi de devletin, insan haklarına saygı duyan, demokrasiyiodak haline getiren bir zemine yerleştirilmesidir. Bu anlamıyla Hukuk Devletiilkesi içinde barındırdığı ilkelerle siyasi dengeyi devlet içindekurumsallaştırmakta, insancıl ve adil bir düzen kurmaktadır. Hukuk Devletiilkesinin en önemli özelliği, sınırlı ve dengeli bir devlet yaratarak, sivilöncelikleri meydana çıkarmak ve özgürlükçü bir toplum yapısınınoluşturulmasına hizmet etmektir. Bu ilkenin temel görevi, devletin bütün eylemve işlemlerinin hukuka, adalete uygun olmasını sağlamak, rejimi insan haklarıüzerine kurmak, adaletli bir hukuk düzeni oluşturmak ve bunu geliştirereksürdürmektir. Bu çalışma; insanlık için en önemli adımlardan olan ve günümüztoplumlarının ulaşmak istediği en insancıl hedef olarak görülen HukukDevletinin ortaya çıkışını açıklamak, temel gereklerini-gerekçelerini araştırmakve tüm bunları tarihsel, siyasal ve sosyal yönleriyle özgün bir şekilde ele almak,bu konuda literatürdeki önemli bir eksikliği gidermek amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Living collectively, the people created ?state? in order to avoid both internaland external hazards. Institutionalized form of political power, the ?state? notonly appeared but also brought an arena which should be interrogated andupdated continuously as its apparent part is based on using force. This force isrelated to governors? foresight and it is used against the public brutally andunlimitedly. One of the main issues of today?s governments is to moderate politicalpower and also to establish the state on a base on which the human rights anddemocracy are respected. By this mean, rule of law institutionalizes the mainrules and political balance, in state and establishes a fair and humane adjustment.For this reason, as a public sphere rule of law is vital for pluralistic democracy,human rights and civil society. Moreover, it makes the state use its authority inaccordance with law and while doing that, it requires to be respectful to the humanrights under any circumstances. By this way, the unfair interventions to the mainrights and liberties would be ineffective. At that point, the law state means a statesystem in which the individuals are in safe against the political power. The maintask of this principle is to make all of the state?s operations and actions inaccordance with law, justice. This study aims at representing the emergence of thelaw state which is seen as the most humanistic target that is desired to be reachedby today?s societies, investigating its basic reasons, discussing all of these reasonsin terms of their historical, political and social side originally and obviating animportant deficiency in literature.