Bandwidth-aware and energy-efficient stream multicasting protocols for wireless multimedia sensor networks
Kablosuz çoklu ortam algılayıcı ağlarında bant genişliği bilinçli ve enerji idareli veri akışı çoğa gönderim protokolleri
- Tez No: 275099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kablosuz algılayıcı ağlarına olan ilgi yakın zamanda büyüdü ve bu düşük güçlü kablosuz teknolojilerin kamera ve mikrofonlarla birleşmesiyle, düşük hızlı çevresel ölçüm verisi dışında, görüntü ve ses algılayıcı ağlarda gönderilebilmeye başlandı. Bu algılayıcı ağlara, kablosuz çokluortam algılayıcı ağlar deniliyor ve pil, hafızave erişilebilir veri hız yönünden hala kısıtlılar. Bu yüzden böyle bir ortamda çokluortam içeriği gönderimi yeni bir araştırma konusu haline geldi. Uygulamaya bağlı olarak, içeriğin tek bir hedefe yada birden fazla hedeflere gönderilmesi gerekebilir. Bu çalışmada bizler, bir çokluortam veri akışını birden fazla hedefe verimli ve etkili bir şekilde gönderim problemini ele aldık, örnek olarak kablosuz algılayıcı ağlarındaki çokluortam çoğagönderim problemini verebiliriz. Bu ağlarda öne sürülmüş var olan çoğagönderim çözümleri az bant genişliği kullanan ve gecikmeyi idare edebilen veriler icin enerji verimliliği sağlayabiliyorlar. Bu çalışmanın amacı ise, nispeten daha yüksek hızlı ve uzun süreli çokluortam veri akışları için istenilen servis kalitesini karşılamaya çalışan bir çoğagönderim sistemi oluşturmaktır. Çalışmamızın bir parçası olarak, yeterli bant genişliğine sahip olan, enerji verimli çoğagönderim ağaç oluşturabilen, bir merkezi bir de dağıtık versiyonlu çoğagönderim şeması oluşturduk. Simülasyonlar aracılığıyla önerdiğimiz protokollerimizin performansını inceledik ve sonucunda istenilen çoğagönderim ağaçlarını etkili bir şekilde oluşturabildiğini gördük.
Özet (Çeviri)
In recent years, the interest in wireless sensor networks has grown and resultedin the integration of low-power wireless technologies with cameras and microphonesenabling video and audio transport through a sensor network besidestransporting low-rate environmental measurement-data. These sensor networksare called wireless multimedia sensor networks (WMSN) and are still constrainedin terms of battery, memory and achievable data rate. Hence, delivering multimediacontent in such an environment has become a new research challenge.Depending on the application, content may need to be delivered to a single destination(unicast) or multiple destinations (multicast). In this work, we considerthe problem of eciently and eectively delivering a multimedia stream to multipledestinations, i.e. the multimedia multicasting problem, in wireless sensornetworks. Existing multicasting solutions for wireless sensor networks provideenergy eciency for low-bandwidth and delay-tolerant data. The aim of thiswork is to provide a framework that will enable multicasting of relatively highrateand long-durational multimedia streams while trying to meet the desiredquality-of-service requirements. To provide the desired bandwidth to a multicaststream, our framework tries to discover, select and use multicasting paths that gothrough uncongested nodes and in this way have enough bandwidth, while alsoconsidering energy eciency in the sensor network. As part of our framework,we propose a multicasting scheme, with both a centralized and distributed version,that can form energy-ecient multicast trees with enough bandwidth. Weevaluated the performance of our proposed scheme via simulations and observedthat our scheme can eectively construct such multicast trees.