Bilgisayar destekli öğretimin (BDÖ) 8. sınıf matematik öğretiminde öğrenci tutumuna etkisi ve BDÖ hakkında öğrenci görüşleri
The effect of the computer assisted instruction (CAI) on student attitude in mathematics teaching of primary school 8 th class and views of students towards CAI
  1. Tez No: 275264
  2. Yazar: TUĞBA HANGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim sekizinci sınıf matematik dersi kapsamındaki ?Geometrik Cisimler? konusunun bilgisayar destekli öğretim (BDÖ) yapılarak öğrencilerin matematik tutumuna etkisini araştırmak ve sekizinci sınıf öğrencilerin BDÖ hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Çalışmada ön-son tutum kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Çalışma 2009-2010 öğretim yılında elli üç sekizinci sınıf öğrencisi arasından deney ve kontrol grupları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna bilgisayar destekli matematik öğretimi kullanılarak, kontrol grubuna ise yapılandırmacı yaklaşım ile öğretim yapılmıştır. Öğretim sonunda iki gruba da son tutum uygulanmıştır. Elde edilen veriler ilişkisiz örneklem t testi ve ilişkili örneklem t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda bilgisayar destekli matematik öğretiminin, yapılandırmacı yaklaşımla yapılan öğretime oranla öğrenci tutumlarını olumlu yönde geliştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of the subject of ?Geometric Objects? which is included in mathematics curriculum of the eighth grade on the student attitude using computer assisted instruction (CAI) and find out grade 8 primary school students? views about the computer-assisted instruction. In this study the pre-post attitude with experimental control group design were performed. The research was done on control and experiment groups consisting of fifty-three eighth grade students who were randomly identified in the year of 2009-2010. The method of constructivism was applied to control group while CAI was applied to the experiment group. Post-attitude was applied the both groups at the end of teaching. Data obtained were analyzed using Independent Samples t-test and Paired Samples t-test. At the end of the study, the data put forward that teaching through CAI improves the students? attitudes positively than the method of Constructivism.