Bi yerine Ce katkılamasının Bi2Sr2Ca2Cu3O10+y sisteminin süperiletken özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 275734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde cam-seramik yöntemi ile Bi2-xCexSrxCa2Cu3O10+y (x=0.00, 0.05, 0.1, 0.2, 0.4, 0.6 ve 0.8) sistemi hazırlanmış ve Ce katkılamasının sisteminin kristalleşme için aktivasyon enerjisini de içene alan termal, yapısal-mikro yapısal ve elektriksel özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Katkılama seviyesi arttıkça camlaşma özelliğinin azaldığı görülmüş ve yüksek katkılama oranlarında fiber yapılar elde edilmiştir. Kristalleşme için aktivasyon enerjisi, Ea, katkılama ile azalmıştır.Optimum şartlarda ısıl işlem görmüş örneklerde ana faz Bi-2212 olarak elde edilmiştir. Aynı zamanda örneklerde safsızlık fazlarının da olduğu belirlenmiştir. Hazırlanan bütün örneklerin tetragonal simetride olduğu belirlenmiştir. a- ve c- birim hücre parametrelerindeki artma Ce' un +3 ve +4 arasında bir değerlikte olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, Ce atomları tam olarak Bi yerine geçmek yerine atomlar arası bölgelere (interstitial sites) yerleştiğinde de benzer bir durum elde edilecektir. SEM analizleri katkılama ile örneklerin yüzey morfolojilerinin bozulduğunu ortaya koymuştur. R-T ölçümlerinden katkılama ile Tc değeri azalmış ve x ? 0.2 için metal-yalıtkan geçiş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, samples with nominal composition of Bi2-xCexSrxCa2Cu3O10+y (x=0.00, 0.05, 0.1, 0.2, 0.4, 0.6 and 0.8) were prepared by using conventional glass-ceramic technique and the effect of the Ce substitution on thermal, including activation energy for crystallization, structural-micro structural and electrical properties of the Bi-2223 system was investigated. As the substitution increased, it was seen that glassification destroyed and at high substitution levels, samples showing a fiber surface formation were obtained. Activation energy for crystallization, Ea, decreased with increasing the Ce concentration.Main phase in the samples heat treated under optimum conditions was obtained to be Bi-2212. In addition, some impurity phases were detected. It was determined that all the samples prepared had tetragonal symmetry. Increase in both a-axis parameter and c-axis parameter showed that valance state of Ce is between 3+ and 4+ in the system. In addition, If one can suppose that Ce atoms incorporate the interstitial sites rather than occupation of the Cu sites, the increase on the a-axis and the c-axis can be obtained. SEM analysis indicated that the substitution caused deterioration on the surface morphology of the samples. From R-T measurements, the Tc value decreased by substitution and a metal-insulator transition was obtained for x ? 0.2.