Kuantum anahtar dağıtımında bell eşitsizliğinin ihlali
Demonstration of the violation of bell inequality in quantum key distribution
- Tez No: 275828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RASİM DERMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde veri aktarımındaki gizlilik, çok önemli hale gelmiştir. Bu alanda geliştirilen sistem Kuantum Anahtar Dağıtımıdır (KAD). KAD, tek kullanımlık kodlama tekniği yöntemi ile kodlamada kullanılacak anahtarların (bilgiler ve mesajlar) güvenliğini garanti eder. Sistem kuantum mekaniğini (Belirsizlik İlkesi) temel alır. Bununla beraber KAD için belirli kuantum iletişim sınırları vardır. Bu sınırları belirlemede Bell Eşitsizliği (CHSH Eşitsizliği,1969) kullanılır. Bell eşitsizliği Kuantum Anahtar dağıtımındaki ihlalleri gösterir Bu çalışmada, Matematica programını kullanarak, KAD aracılığı ile ikili kuantum sisteminin (iki kübitli sistem) sızıntı ve ihlal durumlarını araştırdık. Matematica programında yaptığımız hesaplamalar sonucunda, iki kuantum sistemdeki sızıntı ve ihlalleri grafiklerle gösterdik.
Özet (Çeviri)
Today, the data privacy has become very important. Quantum Key Distribution (QKD) system is developed in this area. QKD, coding technique with single-use method of encoding used keys (information and messages) security guarantees. The system is based on Quantum Mechanics (The Certainty Principle). However, in some cases for quantum communication, QKD are limited. In determining this limit Bell Inequality (CHSH Inequality, 1969) is used. Bell inequality shows a violation of Quantum Key Distribution. In this study, using the program of Matematica, QKD through bilateral quantum system (system with two qubits) has been investigating the leak case and the violations. We showed leakage and violations in these figures via the calculations results in Matematica program.