Molla Fenârî'nin usûl-i fıkıh görüşleri (Molla Fenârî'nin Fusûlü'l-Bedâi? adlı eseri çerçevesinde)
The thoughts of Molla Fenari on the fundementals of fiqh (Within the framework of Molla Fenari's ork named ''Fusûlü'l-Bedâi?)
  1. Tez No: 277104
  2. Yazar: MEHMET EMİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Molla Fenârî'nin Yaşadığı asra genel olarak baktıktan sonra Molla Fenârî'nin hayatı, öğrencileri ve eserleri hakkında bilgi vermeye çalıştık.Birinci bölümde Molla Fenârî'nin Usul-i Fıkıh ilmi ile ilgili yapmış olduğu tanımı anlattıktan sonra Fusûlü'l-Bedâi? isimli eserin kaynaklarını vermeye çalıştık.İkinci bölümde, İslâm hukuk kaynakları, kaynaklardan hüküm çıkarma metotları, hükümlerin gayeleri, teâruz ve tercih hakkında Molla Fenârî'nin yaptığı tanım ve açıklamaları vermeye çalıştık.Üçüncü bölümde, Molla Fenârî'nin İslâm hukuk kaynaklarından çıkarılan hükümler hakkındaki görüşlerini vermeye çalıştık.Dördüncü bölümde, Molla Fenârî'nin ictihad, taklid ve fetvâ meseleleri ile ilgili görüşlerini izah etmeye çalıştık.Çalışmamızda şu sonuca vardık. Eserini kendisinden önce yaşayan Hanefî âlimlerin görüşleri açıklamak için yazan Molla Fenârî eserinde, Hanefî ve Şafiî âlimlerince kabul edilmiş kaideleri mukayeseli olarak bir araya getirmiş, Hanefî ve Şafiî mezhepleri arasındaki bazı usûl farklarını birleştirip birbirine uzak olan mefhumları uzlaştırmıştır. Birçok meselede kendisinden önce yaşayan usulcülerin görüşlerini almış, tartışmalı meselelerde kendisine göre tercihler yapmış, nakil ve akıl arasında tam bir uyum oluşturmaya çalışmıştır.Anahtar Sözcükler1.Molla Fenârî2.Fusûlü'l-Bedâi?3.Usûl-i Fıkıh4.İslâm Hukuku5.Şeyhülislâm
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction and four chapters. In the introduction after generally looking at the age in which Molla Fenari lived we tried to give information about the life, the students and the books of Molla Fenari.In the second chapter, we tried to sunvey the legal sources of İslam, methods of extracting provisions from resources, purposes of the provisions, the definitions and the explanations about contrast and preference.In the third chapter we tried to mention the thoughts of Molla Fenari about the provisions extracted from the Islamic resources.In the fourth chapter we tried to explain the thoughts of Molla Fenari related with interpretation, simulation and legal issues.In our work we came to the conclusion; that Molla Fenari, write his book to explain the thoughts of the Hanafi scholars, combined the fundementals accepted by the Shafi?i and Hanafi scholars as comperative, joining the methodolojic differences between the Hanafi and Shafi Schools he compromised the distant concepts. In many issues and he took the opinions of the leading scholars, personally made a choice in the controversial issues, tried to form a harmony between the inteligence and the revelation.Keywords1.Molla Fenârî2.Fusûlü'l-Bedâi?3.Fundementals of Fiqh4.Islamic Law5.Shaikh'ul-Islam