AB'ye uyum sürecinde Türkiye'de çalışma yaşamındaki kadının basında temsili
Press reflections of women in working life throughout Turkey's EU integration process
  1. Tez No: 277130
  2. Yazar: PINAR ALKAN YARIKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Journalism, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin, üyelikle sonuçlanmasa bile önemli kazanımlar getireceği tartışmalarından hareketle, basının kadını nasıl temsil ettiğini ortaya koymak bakımından ilgili araştırmalara katkı yapabilecek bir çalışmadır. AB üyelik sürecinde kadın istihdamını artırmaya yönelik düzenlemeler basında etkili biçimde yer almamıştır. Basın AB üyelik sürecinde kadınların sosyo-ekonomik hayata katılımlarını yeterli ölçüde desteklememiştir ve sermaye perspektifine sahip olduğu varsayımından yola çıkılmıştır. Türkiye'ye üyelik müzakere tarihinin verildiği Aralık 2004'ten sonraki 1 Ocak 2005 ve 31 Aralık 2009 dönemindeki 5 yıllık Hürriyet Gazetesi'nin günlük internet arşivleri içerik analiziyle incelenmiştir. Gazetenin kadının çalışma hayatındaki konumuna ve ilgili AB sürecine mesafeli yaklaştığı, bazı durumlarda da tarafsız kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering the discussions that EU integration process will bring significant advantages either it will end with full membership or not, this dissertation can contribute to the related studies aiming to portray reflections of women in the press. Adjustments that are being done during the EU integration process for increasing women employment have not been reflected as it should be in the press. The press didnot support sufficiently women?s participation to the socio-economic life during the EU integration process and it is assumed that the press has the capital perspective.The daily internet archives of Hürriyet for 5 years have been analysed starting from the date of December 2004 when Turkey has been attributed the starting date of EU membership negotiations to the January 1th, 2005 and December 31, 2009.It has been observed that the newspaper has a reserved approach towards women?s position in the working life and related EU process and stayed objective in certain conditions.