Geçici iş ilişkisinde geçici işveren-işçi ilişkisi
Temporary business relationship temporary worker-employer relationship
  1. Tez No: 277139
  2. Yazar: SEDA ALKAZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ MOLLAMAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknoloji ve hayat koşullarının hızla gelişmesine paralel olarak iş hukuku da değişim ve gelişim göstermektedir. Çalışmamızın konusunu oluşturan geçici iş ilişkisi de bu gelişimin bir sonucu olarak karşımıza çıkan işçi istihdamında esnekliğin bir modelidir.Geçici iş ilişkisi, işverenin işçisini rızasını almak koşuluyla geçici bir süre için başka bir işverene iş görme edimini ifa etmek üzere vermesiyle kurulur. Üç taraflı bir ilişki olan geçici iş ilişkisinde en tartışmalı husus geçici işveren ile işçi arasındaki ilişkidir. Bu nedenle çalışmamızda ayrıntılı olarak bu iki figürün ilişkisi incelendi.Çalışmamızda öncelikle, geçici iş ilişkisi ve geçici işveren-işçi ilişkisi genel hatlarıyla ortaya konuldu. Daha sonra bireysel iş hukuku açısından geçici işveren ile işçi arasındaki haklar ve borçların neler olduğu incelendi. Son olarak da taraflar arasındaki ilişki toplu iş hukuku yönünden değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Technology and rapid development in parallel with the conditions of life change and development in business law shows. Temporary employment relationship have been the subject of our study also encountered as a result of this development is a model of flexibility in the employment of workers. Temporary employment relationship is establised provided that the employer gets the consent of the workers on a temporary job for another employer in order to fulfill the act of doing business. The three-sided relationship with a temporary employment relationship, the most controversial issue is the relationship between the temporary employer and the employee. Thus, we examined in detail the relationship between these two figures.First of all, a temporary employment relationship and the temporary employer-employee relationship was exposed in general terms on our thesis.Then, in terms of individual employment law rights and liabilities between the temporary employer and the workers were examined what.Finally, the relationship between the parties was evaluated in terms of collective labor law.