Motivasyona etki eden faktörler; Ankara Çevik Kuvvet örneği
Motivational factors; example of the riot Police Department of Ankara
  1. Tez No: 277213
  2. Yazar: EYÜP KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, motivasyon ile yönetici arasındaki etkileşimi teorik olarak ortaya koyarak çevik kuvvette görevli polis memurlarının motivasyon düzeyleri ile motivasyonlarına etki eden faktörleri bir alan araştırması ile ortaya koymaktır. Bu anlamda, güvenlik hizmetinin daha etkin, kaliteli ve hızlı bir şekilde sunulması için polis çevik kuvvet birimi başta olmak üzere Türk Polis Teşkilatı'nda görevli polis memurlarının motivasyonlarına etki eden faktörler tespit edilmesine çalışılmıştır. Çalışmada yöntem olarak, araştırma, doküman analizi ve anket tekniklerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın teorik alt yapısının oluşturulmasında yerli ve yabancı literatürden ve konu ile ilgili uzman görüşlerinden geniş ölçüde yararlanılmaya çalışılmıştır. Diğer taraftan, tümevarımcı bir yaklaşım benimsenerek ortaya konulan teorik alt yapı uygulamadaki durum anket çalışması ile betimlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada araştırma evreni olarak Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü belirlenmiş ve araştırma evrenin büyük olması nedeniyle bir aynı yerde çalışan polis memurlarında oluşan bir örneklem belirlenmiştir.Literatür taraması sonucu derlenen bilgiler ile alan araştırması sonucunda çevik kuvvet birimlerinde görevli polis memurlarının motivasyon düzeylerinin düşük olduğu ve hijyen faktörlerin sağlanamadığı ortaya çıkmıştır. Polis memurlarının motivasyonlarına etki eden faktörler açısından bakıldığında sırasıyla örgütsel-yönetsel, ekonomik faktörler ve psiko-sosyal faktörlerin polis memurların motivasyonlarına olumsuz etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Sonuç olarak, polis amirlerine çalışan motivasyonu hakkında yeterli eğitimin verilmesi ve çalışma şartları üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılması ile çevik kuvvette görevli polis memurlarının motivasyonlarının yükseltilebileceği değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to define motivation levels and motivational factors of police officiers in Riot Squad by displaying interaction between matter of motivation and the administrator conceptually. By this mean, to provide security service faster, more efficient and qualified, we tried to find out the factors that really motivate Turkish Police Officers especially officers who work in riot squad.Researching, scanning and public surveys are used as a method in this study. Both local and foreign literature and expert views are employed in the making of the theoretical framework of this study. On the other hand, the put-forth conceptual framework become integrated with the survey that defines the situation under application through the usage of the induction method. The Riot Police Department of Ankara is used of analysis in general and a group of police officiers in the same department in specific.