İşletmelerde sayısal karar yöntemlerinin artan önemi ve işletme eğitimi açısından bir değerlendirme
An evaluation of the increasing importance of numerical decision making in businesses and in education of business administration
- Tez No: 277289
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, sayısal yöntemlerin işletme yönetimi açısından önemini ortaya koymanın yanında işletme eğitiminde de bu yöntemlerin öğretiminin değerlendirilmesidir. Bu amaçla ülkemizdeki üniversitelerin ilgili fakültelerinin işletme bölümlerindeki sayısal yöntemlerle ilgili verilen derslere ilişkin mukayeseli bir değerlendirme ortaya koyulması ve yapılan bu çalışmanın bundan sonraki çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir.Bu çalışmanın kapsamı işletme alanında uygulamaya konu olan belli başlı sayısal yöntemler ve bunların eğitimi ile sınırlıdır. Çalışma sayısal yöntemlerin uygulanmasını ya da kritiğinin yapılmasını içermemektedir.Çalışmada teori bölümleri ile ilgili veri toplama işlemi literatür taraması şeklinde yapılmış, araştırma bölümünde veri toplama işlemi ise üniversitelerin ilgili fakültelerinin işletme bölümlerindeki ders programlarının internet üzerinden tespiti yapılmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde Karar ile ilgili tanımlara yer verilmiş ve sayısal karar yöntemlerinden en sık kullanılanlar hakkında da teorik bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise karar verme ve karar verme süreci ayrıntılarıyla açıklanmış ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin karar verme üzerindeki etkileri incelenmiştir.Sonuç olarak sayısal yöntemlerin işletme eğitimi açısından önemli bir öğretim alanı olduğu düşünülerek değerlendirmesi yapılmış olup, değerlendirme sonuçları da ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler1.Sayısal Yöntemler2.Karar teorisi3.Karar Verme4.Bilgi Teknolojileri5.İşletme Eğitimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to state the importance of numerical methods for business management and also to evaluate teaching these methods in the education of business administration. So, the object is doing a comparative assessment of the courses about numerical methods taught in Business Administration departments of the related faculties of the universities in our country and also enlightens the future studies.The scope of this study is limited only with the main numerical methods used in business administration and teaching of these methods. The study does not contain the application of methods or criticizing them.The data collection in the theoretical part of the study was done by literature survey and in the research part the data was collected by gathering the syllabuses of the Business Administration departments of the universities.In the first part of the study some definitions of decision are given and theoretical information about the most frequently used numerical decision making methods are summarized.In the second part, deciding and the process of decision making is explained in detail; and the impact of the developing information technologies on decision making is examined.In the result, teaching numerical methods is evaluated as an important area in business administration education and the results are arranged.Key Words1.Numerical methods2.Decision Theory3.Decision Making4.Information Technologies5.Business Administration Education