Görme engelli öğrencilerin modelaj-iş etkinliklerinin estetik beğenilerini güçlendirme düzeyine yönelik görüşleri
Views on the blind students on how modelling ? activities improved their appreciation of aesthetics
  1. Tez No: 277990
  2. Yazar: HALE YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLGÜN ALPAN BANGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Görme engelliler okullarında sanat eğitiminin yerini tutan Modelaj- İş dersi öğrencilerin sanatsal ve estetiksel beğenilere sahip olmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma görme engelliler okuluna giden öğrencilerin Modelaj- İş derslerinin estetik beğenilerine katkısını saptamak amacıyla yapılmıştır. Betimsel yöntemlerle gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ilinde MEB'e bağlı görme engelli ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıflarında eğitim gören 74 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen üçlü dereceleme ölçekli bilgi toplama formu kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, görüşlerin dağılımını yansıtmak için f, % ve aritmetik ortalamaya bakılmıştır. İki başlık altındaki görüşler arasındaki ilişkiyi betimlemek için korelasyon katsayısı; görüşlerin cinsiyet, görme derecesi, sınıf gibi bazı değişkenlerle arasında anlamlı bir farkın olup olmadığının saptanması için de f testinden yararlanılmıştır.Bulgulara göre, Modelaj- İş dersinde kullanılan öğretim yöntemlerine bağlı olarak öğrenciler dersin hedeflerine kısmen ulaşmakta ve öğrencilerin estetik beğenileri yeterince gelişmemektedir. Öğrencilerin Modelaj- İş dersi ve estetik beğenilerine ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin Modelaj- İş dersi ve estetik beğenilerine yönelik görüşlerinde sınıf, cinsiyet, okul gibi faktörler arasında farklılıklar görülmüş; görme dereceleri arasında bir farka rastlanmamıştır.Araştırmanın sonuçlarına bağlı olarak; ders içeriği hedeflere uygun şekilde yeniden düzenlenmesi, öğretmenlere Modelaj- İş dersi ile ilgili hizmet içi eğitim verilmesi yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modeling ? activity lessons, which function as Art Education in the School for the Blind, aim at enabling the students to develop appreciation for art and aesthetics. This study has been conducted in order to determine the contribution of Modeling ? activity lessons to the aesthetic appreciation enjoyed by the students attending School for the Blind. The study group of this research consists of 74 students attending 6th, 7th and 8th grades of the Primary School for the Blind of the Ministry of Education, located in Ankara. In order to collect data in this research, a triple grading scale Data Collection Form was prepared by investigator. In order to conduct Data analysis, f values, percentage figures and arithmetical means were used. In order to conduct Data analysis, f values, percentage figures and arithmetical means were used. While correlation test was applied in order to look into the difference between the views; t test and variance analysis was used to determine whether or not there existed a meaningful difference in terms of gender, grade, degree of sight ability, and the school.The students? views regarding between Modeling-Activity Lessons and their aesthetical appreciation finding an meningful relationship. The students? views regarding Modeling-Activity Lessons and their aesthetical appreciation revealed some differences among the factors such as gender, grade, and the school however degree of sight ability did not present any difference.Depending on this study developed that content of this lesson re-drafted in a fashion as to serve the pre-determined goals and the teachers of this lesson provided some internal-training in way to proposals.