Ankara İli Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliğinin hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of services in association of raisers that have veals used for breeding in Ankara
- Tez No: 278023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Damızlık Birliklerinin asli görevleri Birlik Ana Sözleşmesinde de belirtildiği gibi; Hayvan Islahı yapmak ve üyelerinin işletmelerine her türlü hizmeti götürmektir. Bunlara ek olarak Tarım Bakanlığı tarafından verilen yetkilere istinaden, üyelerinin devlet desteklerini hazırlamak ve üreticisine dağıtılmasını sağlamaktır. Buna bağlı olarak; bu çalışmada Ankara Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliğinin bu asli görevlerini üyelerine ne derecede etkili bir şekilde sağlayabildiği incelemektir.Araştırma ankete dayanan verilerle yürütülmüştür. Ankara İli Damızlık Süt Sığırı Birliğinin kayıtlarından elde edilen verilerin yanı sıra görüşme tekniği de kullanılmıştır. Araştırmada incelenecek üyeler; Ankara Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliğine üye işletmeler arasından 83 üye işletme incelenmiştir.Ankara Birlik kurulduğu günden bu yana hayvan kimliklendirme ve hayvan ıslahında alt yapılarını oluşturarak ciddi mesafeler kaydettiği görülmektedir. Birlik bünyesinde çalıştırdığı teknik kadrolarla yetiştiricinin hizmetlerinde kaliteyi artırmış ve özel kayıt sistemleri kurarak kimliklendirme de ve verim kayıtlarında doğrulukları artırmaya başladığı gözlenmektedir. Birliğin, yapmayı planladığı teknik, eğitim v.b projelerle daha da ilerisini hedeflediği gözlenmektedir. Birlik üreticinin üretmiş olduğu ürünlerin değer fiyatı üzerinden toplu olarak pazarlanmasını sağlamakta ve işletme girdilerini de minimize edecek çalışmalar gerçekleştirdiği görülmektedir.Yetiştiricilerle yapılan görüşmelerde birliğin yetiştiricilerine sunduğu suni tohumlama ve veterinerlik hizmeti, damızlık satış, soy kütüğü kaydı, girdi temini, seminer ve toplantı ve hayvan besleme ve danışmanlık hizmetleri v.b. yetiştiricilerin genel olarak memnun oldukları ve birliğin bu konudaki çalışmalarından tatmin oldukları gözlenmektedir. Yetiştiriciler süt fiyatlarının düşük olmasından, destekleme miktarları konusunda ve daha düşük faizli kredi sağlanması konusunda sıkıntıları bulunmakla birlikte hayvancılık piyasasının durgun olmasından kaynaklanan damızlık satışlarının değerinin altında olması nedeni ile Ankara Birlik'ten daha fazla beklenti içerisine girdikleri gözlenmektedir.Birliğin gelişmesi ve güçlenmesi ile, üye yetiştiricilerin ve ülke hayvancılığının daha güçlenmesine ve sorunlarının çözümüne kavuşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Main duties of Associations,as explained in the main agreement of Association, make an amelioration in animal and give all of the services to the members.In addition to this,By depending on the authorities provided by the Ministry of Agriculture,they prepare the subventions of government to the members and try to deliver them for those.As pertaining to this,it? s investigated in detaily this work how the main duties of associations of raisers that have veals used for breeding in Ankara are to be reflected to the members.By being benefit from both the technique of interview and the datas obtained from the registrations of association in Ankara,the investigation was done by some datas relying on the survey.The members who were investigated in this work, totally 83 instutions, were specially chosen from the those of the associatons of raisers that have veals used for breeding in Ankara.The association in Ankara has seriously managed to advanvce in the amelioration in animal and the making an identification of that since it was estblished in Ankara.The tecnical stuffs who work for various departments of it also succeeded in increasing of the quality in services for raisers.Setting up special registry systems in the association,they managed to increase in the veracity in the registrations of yield and in the making an identification of animal.In addition, we find that the association wishes to more advance in targets like new projects that are planned in ,for example,technical and educational projects etc.Moreover,we also see that it tries to minimize effectively on the inputs of instution and to succeed in wholesale marketing of products that are raised by members of it,including the cost prices of them.According to the interviews that were made by the raisers,they show that the raisers are usually happy from these activities arranged by the association in Ankara ,for example,some seminars and meetings,the confidence of input,the registration of family tree,sales of veals for breeding,the services of veterinary and artificial insemination ,feeding of animals and the services of consultancy etc. Furthermore, we see that they sufficiently satisfy from these works that are being done by the association in Ankara. On the other hand, Because the raisers have mostly some problems, including the low prices of milk, getting the bank loans with lower interest and the quantities of subvention of government, they usually expect to be supported from the association in Ankara so many things about them , by reason of insufficient value of sales in breeding derived from the stagnation in raising livesstock in marketing.It will be very useful for all society to solve more easily the problems of raisers and to strengthen in raising livestocks in our country when improving and strengthening of this association.