Güvercinlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin okul kültürü algıları
Güvercinlik Technical and Industrial Vocational High School student?s perception of school culture
  1. Tez No: 278070
  2. Yazar: MÜCAHİD DURMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İli Etimesgut İlçesi Güvercinlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin okul kültürüne ilişkin algılarını belirlemektir.Araştırmanın evrenini 10. sınıfta öğrenim gören 180 öğrenci, 11. sınıfta öğrenim gören 133 öğrenci ve 12. sınıfta öğrenim gören 103 öğrenci, toplam 416 öğrenci oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılabildiği için örneklem, tüm everen olarak alınmıştır.Veri toplama aracı olarak, ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?Okul Kültürü Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada altı alt problem yanıtlanmaya çalışılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, yüzde, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları şu şekilde özetlenebilir; öğrenciler okul kültürünü oluşturan beş alt boyuttan aidiyet, semboller ve iletişim-ilişki boyutlarını olumlu düzeyde, güç mesafesi ve örgütsel yapı ve etkinlik boyutlarını ise daha az olumlu düzeyde algılamaktadırlar. Öğrencilerin okul kültürünü algılamalarında sınıf seviyelerine göre güç mesafesi ve iletişim-ilişki boyutlarında anlamlı farklılıklar görülmüştür, okul türüne göre tüm alt boyutlarda ve öğrenim görülen bölümlere göre aidiyet, güç mesafesi ve iletişim ilişki boyutlarında farklılıklar bulunmuştur, yaşa göre iletişim-ilişki ve örgütsel yapı-etkinlik boyutlarında farklılıklar görülmektedir. Sınıf tekrar durumu değişkenine göre anlamlı farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to define Ankara City Etimesgut District Güvercinlik Technical and Industrial Vocational High School student?s perception of school culture.The research?s object and research?s epitome is composed of 180 students of 10th grade, 133 students of 11th grade, 103 students of 12nd grade which makes totally 416 students who are still having education.?Personal information Form? and ?School Culture Scale? have been used as a means of collecting data. Within the resaerch six subproblems have been tried to be answered. In analysis of the data; arithmetic average, Standard devation, frequency distribution, percent, t-test, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test have been used.Results of the research can be summarized as; of the five sub-dimensions, students perceive the senses of belonging, symbols and communication-relation at a positive level, while they perceive the sense of status interval, organizational structure and activity at a less positive level. Students level of school culture perception differs fundamentally in accordance with their class status in the dimensions of status interval and communication-relation; it differs in accordance with school branch in all sub-dimensions; it differs in accordance with departments in the dimensions of belonging, status interval and communication-relation and it differs in accordance with their age in the dimensions of communication-relation, organizational structure and activity. Their perception level of school culture does not differ fundamentally in accordance with non-promotion.