İlköğretim fen ve teknoloji dersi öğretim programının öğrenci kazanımları ve öğretmen görüşleri açısından incelenmesi
An investigation of the primary school science and technology curriculum in terms of acquisitions and teachers' opinions
  1. Tez No: 278151
  2. Yazar: HÜSEYİN EŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında İlköğretim Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programı; İngiltere, İrlanda ve Kanada ülkelerinde uygulanan fen dersi öğretim programlarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. Araştırmanın bu bölümünde nitel belge incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri, çalışma kapsamında incelenen İngiltere, İrlanda ve Ontario (Kanada) fen dersi öğretim programlarından ve ilgili alan yazınının taranması sonucunda elde edilmiştir.Araştırmanın ikinci aşamasının örneklemini Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesi'nde Fen ve Teknoloji Dersi'ne girmekte olan 21 öğretmen ile Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesi'nde altıncı sınıfta öğrenim görmekte olan 121 öğrenci oluşturmaktır. Araştırma kapsamında öğretim programının altıncı sınıf ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesi kazanımları dikkate alınarak hazırlanan ?Başarı Değerlendirme Ölçeği? öğrencilere, ?Öğretmen Görüşlerini Belirleme Envanteri? ise öğretmenlere uygulanmıştır. Verilerin analizinde ilişkisiz örneklem T-Testi, ilişkili örneklem T-Testi, tanımsal istatistik ve tek örneklem T-Testi, Mann-Whitney U-Testi kullanılmıştır. Sonuçlar .05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda çalışmada incelenen öğretim programlarının kapsadıkları eğitim süreçleri, içerdikleri kazanım ve kavram sayıları, uygulama sürecinde görevli kişi ve kurumlara bakış açısı ve bu kişi ve kurumlara sağladıkları esneklik, konu içerikleri ve konuların eğitim sürecine dağılımı, ölçme ve değerlendirme süreçleri ve amaç cümleleri arasında farklılıklar bulunmuştur.Bununla birlikte ?Başarı Değerlendirme Ölçeği? sonuçlarına göre, Fen ve Teknoloji Dersi ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesindeki öğrencilerin öğrenmeleri iyi düzeyde gerçekleşiyor olmasına rağmen gerçekleşen öğrenmelerin kalıcılığının olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğrencilerin başarıları üzerinde okulun yerleşim yeri değişkeninin etkili olduğu, ilçe merkezi okullarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin kasaba (belde) okullarında öğrenim görmekte olan öğrencilere göre daha başarılı oldukları görülmüştür.Ayrıca ?Öğretmen Görüşlerini Belirleme Envanteri? sonuçlarına göre, Fen ve Teknoloji Dersi ?Yaşamımızdaki Elektrik? ünitesinde öğretmenlerin, öğrencilerin kazanımlara en azından iyi düzeyde ulaştıkları kanaatinde oldukları görülmüştür. Bununla birlikte yerleşim yeri ilçe merkezi olan ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin yerleşim yeri kasaba olan okullarda görev yapmakta olan öğretmenlere kıyasla kazanımların ulaşılabilirliği ile ilgili daha olumlu görüşe sahip oldukları görülmüştür.Araştırma sonunda ortaya çıkan sonuçlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to investigate the Science and Technology Curriculum which became valid with decision of Turkish National Ministry of Education National Board of Education with the date 12.07.2004 number 117 and the date 30.06.2005 number 189.This research consists of two stages. At the first stage of the research the Science and Technology Curriculum has been investigated by comparing the science curriculum practiced in England, Ireland and Canada. At this stage of the research, qualitative document review method has been used. The research data has been acquired from science curriculum, analyzed in terms of the study, in England, Ireland and Ontario (Canada) and related literature field scanning.The second stage of the research has been conducted on 21 teachers who teach science in Şereflikoçhisar, Ankara and 121 6th grade students in Şereflikoçhisar, Ankara. ?Success Scale Evaluation? for students, ?Inventory for Determining Teachers? Opinions? for teachers, prepared considering the acquisition of the 6th grade unit named ?Electricity in Our Life? in curriculum in terms of the research, have been carried out.At analysis of the data, independent sample T-Test, dependent sample T-Test, descriptive statistics and unique sample T-Test, Mann-Whitney U-Test have been applied. The results been evaluated at level of .05 significance.The results of the research have underlined the differences among education process of studied curriculum, numbers of acquisitions and concepts involved, the viewpoint to assigned people and institutions during the education process, the flexibility provided those people and institutions, subject contents and subject distributions to the education process, assessment processes and evaluation and objective sentences.However according to the results of ?success scale evaluation?, despite the fact that students? learning has been at a good level in the unit of ?Electricity in Our Life?, it has been observed that that learning has not been permanent. Also, it has been observed that the variable of the school location is effective on students? success; students who are attending education in counties are more successful than the students in towns.Moreover according to the results of ?Inventory for Determining Teachers? Opinions?, it has been observed that teachers have agreed with the idea that students have achieved acquisitions at least at a good level in the unit of ?Electricity in Our Life?. Also, it has been observed that teachers working at primary schools located in counties are much more optimistic about the attainability of acquisitions compared to the teachers working at primary schools located in towns.The research has included suggestions which the researcher expressed depending on the results appeared at the end of the research.