Ankara'nın çevre sorunları hakkında orta öğretim öğretmen ve öğrenci görüşleri
Views of Ankara secondary education teachers and students about environmental problems
  1. Tez No: 278166
  2. Yazar: ELÇİN EDİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara'nın çevre sorunlarının ve bulunan çözümlerin öğretmen ve öğrenciler tarafından ne kadar bilindiğinin belirlenmesiyle birlikte bu bilgilerin eğitim alanında nasıl kullanılabileceğinin incelenmesidir.Araştırma, bilgi toplayarak anket hazırlama ve uygulama olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilmiştir. Bilgi toplama 2008?2009 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çevre çalışmaları ve Ankara'nın çevre sorunlarının belirlenmesi ile ilgilidir. Bu araştırmada, tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama yönteminde öncelikle çevre sorunları belirlenmiş ve yeterli bilgi toplandığında anket hazırlanmıştır. Anket soruları güvenirlik testinden geçirilmiş ve anketin güvenilirliği ?= 0,76 olarak bulunmuştur. Ankara ilinde M.E.B na bağlı Çayyolu semtinde bulunan okullarda belirlenen 30 öğretmen ve her okuldan seçilen 118 ortaöğretim öğrencisine bu anket uygulanmıştır. Anket sonuçları 4 ana bölüme ayrılarak değerlendirilmiş ve SPSS programında değerlendirilmiştir.Anket sonuçları öğrenci ve öğretmen olmak üzere ayrı ayrı incelenerek frekans tabloları düzenlenmiş ve elde edilen veriler bir araya getirilmiştir.ivSonuç olarak; öğretmen ve öğrencilerin yaşadıkları çevrenin sorunları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the degree of awareness of the solutions of the environmental problems of Ankara by teachers and students and to investigate how this knowledge can be used in education area.The study was carried out in two stage which are questionnaire preparation and application of the questionnaire. Gathering of information is related with the environmental work of Ankara Metropolitan Municipality and the determination of the environmental problems of Ankara. In this research, Survey method was used. First, environmental issues were stated and after gathering adequate information the questionnaire was prepared. Trustworthiness of the questions of it was tested and the ? value was calculated as 0,76. Questionnaire was applied to 30 teachers chosen from the schools associated with M.E.B. (National Education Ministry) in Çayyolu disctrict in Ankara and 118 secondary education students chosen in every school. Results were evaluated in 4 main sections and SPSS computer software was used.Results were inspected for students and teacher seperately, frequency diagrams were constructed and the data gained were gatherd.