Özengen gitar eğitiminde parmak hazırlamalı öğretim yönteminin öğrencilerin gitar çalmadaki başarılarına etkisi (Özel Çağlar Müzik Kursu örneği)
The effect of finger prepared guitar teaching method on the students' success on guitar playing in amateur guitar education (Private Çağlar Music Course example)
- Tez No: 278169
- Danışmanlar: PROF. DR. EFLATUN NEİMETZADE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma özengen gitar eğitiminde parmak hazırlamalı gitar öğretimi yönteminin öğrencilerin gitar çalmadaki başarılarına etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır.Deneysel bir araştırma olan araştırmada ön-test- son-test kontrol gruplu araştırma modeli kullanılmıştır.Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Özel Çağlar Müzik Kursu'na devam eden gitar öğrencileri, örneklemini ise 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Özel Çağlar Müzik Kursu'na devam eden gitar öğrencileri arasından, yaşları 12-15 arasında ve gitar eğitimi süreleri 1 ile 2 sene arasında değişen, 7'si deney, 7'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 14 öğrenci oluşturmaktadır.Araştırmanın denel işleminde deney ve kontrol gruplarıyla toplam 8 hafta süresince haftada her öğrenciyle 1 defa olmak üzere 40 dakikalık dersler yapılmıştır. Denel işlem üç aşamadan oluşmuştur. Öğrencilerle birinci aşamada Bartolome Ctaluyud'un 1 numaralı Vals'i, ikinci aşamada Fernando Carulli'nin 1 numaralı Etüt'ü, üçüncü aşamada ise Robert de Visee'nin Menuet adlı eseri çalışılmıştır. Yapılan derslerde deney grubuna parmak hazırlamalı gitar öğretim yöntemi uygulanırken, kontrol grubuna parmak hazırlamasız, olağan gitar öğretim yöntemi uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak Amerika Birleşik Devletleri Midwestern Üniversitesi'nde geliştirilen Çok Yönlü Müziksel Performans Değerlendirme Ölçeği (Multidimensional assessment Rubric) kullanılmıştır. Öğrencilerin müziksel performansları denel işlem sonrasında 4 değerlendirici tarafından bu ölçek aracılığıyla, ritmik tutarlık, boğumlama, seslerin doğruluğu, hakimiyet/kontrol, tonlama ve cümleleme alt alanlarında değerlendirilmiştir.Deney ve kontrol gruplarının müzikal performansları arasında fark olup olmadığı istatistiksel yöntemlerden Mann Whitney U testi kullanılarak ortaya konulmuştur. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.Araştırmanın bulgularına göre deney ve kontrol gruplarının seslendirme performansları arasında birinci ve ikinci aşamada anlamlı bir fark saptanmamıştır. Diğer yandan deney ve kontrol gruplarının seslendirme performansları arasında denel işlemin üçüncü aşamasında, deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre parmak hazırlamalı gitar eğitimi yönteminin öğrencilerin gitar çalma becerilerine, denel işlemde uygulanma sürecinde kısa ve orta vadede istatistiksel olarak anlamlı düzeyde katkıda bulunmadığı, uzun vadede istatistiksel olarak anlamlı düzeyde katkıda bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of finger prepared guitar teaching method on the students? guitar playing skills in amateur guitar education.In the study, pretest-posttest with experimental and control group research model was used.The population of the study is the students attending at Ministry of Education Private Caglar Music School. The sample of the study is 14 students with 12-15 age and 1-2 year guitar playing experience, attending at Ministry of Education Private Caglar Music School in 2009-2010 education year.In the study, 8 40-minute-guitar lessons were made with the study and the control group. The teaching period consisted of three phase. The students were taught in the first phase, Bartolome Cataluyud Vals No. 1, in the second phase Fernando Carulli Etude No. 1, and in the third phase, Robert de Visee Menuet. In the lessons, experimental group were taught by using finger prepared guitar teaching method, control group were taught bu using traditional guitar teaching method.The data was collected through a rubric namely Multidimensional Assessment Rubric, developed Midwestern Universty in the U.S.A. The musical performances of the students were evaluated through this rubric in 6 sub area namely, rhythmic accuracy, articulation, pitch accuracy, control of the instrument, inflection and phrasing.Whether there were a difference between the musical performances of the study and the control group was determined through Mann Whitney U test. The significance level was ,05.The results of the study showed that finger prepared guitar education method affected the students? guitar playing skills positively to a degree in short and medium terms. On the other hand, it?s effect was statistically proved positively in long term applications.