Kadınların saç tasarım tercihlerine etki eden faktörler
Factors affecting the hair design preferences of woman
- Tez No: 278176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Erkek ve kadın vücudunda başı süsleyen saç, yüzyıllar boyunca her devrin zevkine güzellik anlayışına göre değişmiştir. İlkel çağlardan beri, var olan bu değişme ve güzel olma duygusu özellikle kadınlarda oldukça baskındır. Saç tasarımı, değişim ve güzel olma duygusunun oluşmasında her zaman bir tamamlayıcı olarak yerini almıştır.Kadınların güzellik unsurlarından biri olan saçlarının, tasarım tercihlerine etki eden faktörlerin neler olduğunun belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışmada; kadınların saç tasarım tercihlerini etkileyen faktörler fiziksel, psikolojik ve sosyo-ekonomik açıdan ele alınarak incelenmiştir.Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden rastlantısal olarak seçilmiş 28 il ve buna bağlı ilçe köy ve kasabalarda yaşayan, yaşları 20-55 arasında olan 1447 kadına uygulanan anket sonucu elde edilen veriler, ki-kare testi ve korelasyon analizleri ve saç tasarım tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla faktör analizi yapılarak yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; kadınların saç tasarım tercihlerini değiştirme/belirlemede; fiziksel faktörlerin %31,237, psikolojik faktörlerin % 22,280 ve sosyo-ekonomik faktörlerin %17,963 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. Fiziksel özelliklerden ?ten renginin saç rengini belirlemede etkili olduğu?, psikolojik faktörlerden ?saç ve giyim özenli olduğu zaman çevredekilerin tutumlarının değiştiği?, sosyo-ekonomik faktörlerden ?saç şeklinin kolay kullanılır olması?, görüşleri en yüksek ortalama ile ilk sıralarda yer almıştır.Araştırma sonuçları doğrultusunda, eğitim kurumlarına, meslek elemanlarına ve kadınlara, saç tasarımı konusunda katkı sağlayacak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Perception of hair which can be regarded as ornament of body men and women, had changed according to the concept of beauty and pleasure. From the early ages, the emotion of changing itself and becoming beautiful has been overwhelming in women.Within the scope of this study, in which aim is to determine factors affecting the design preferences of women's hair-as their ornament; factors affecting the women's hair design preferences are investigated from physical, psychological and socio-economical perspectives.Results are interpreted using ki-squared test and correlation analysis. Survey have been obtained from 1447 women selected randomly, living in seven regions and 28 cities with administratively connected villages and towns of Turkey, whose ages are in the range of 20 and 55. Results of the analysis are; in determining changing of the women's hair design preferences ; factors and percentages are respectively; physical factors 31,237%, psychological factors 22,280% and socio-economical factors 17,963%.Top ranked opinions are: among the physical factors ?colour of skin? is effective in hair colour preference; among the pschological factors ?change of behaviour of people around is changed according to the neatness of hair and dressing?; and finally among the socio-economical factors ?practical use of hair design?.According to the results of the investigation, suggestions are made to the training institutions, professionals and women to contribute to their hair design preferences.