SPA yöneticisi eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of a SPA management training program
  1. Tez No: 278179
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, Spa Yöneticisi Eğitim Programı içeriğinde yer alması gereken derslerin ve bu derslerin konularının belirlenmesi amaçlanmıştır. İçerik belirlemek için, konu ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilenen akademisyenler, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi bölümü mezunu öğretmenler, Spa yöneticileri ve Spa &Wellness merkezi bulunan otel genel müdürleri olmak üzere toplam 153 kişinin konu ile ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırma, Tarama Modeline Dayalı Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Spa Yöneticisi Eğitim Programının içeriğini belirlemek üzere uzman görüşlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanan anket örneklem grubunun tamamına uygulanmıştır.Ankette yer alan görüşlerin F (frekans) , % (yüzde) ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Anlamlılık tespiti için örneklem grupları arasında tek yönlü ANOVA testi (Tek Yönlü Varyans Analizi ) yapılmıştır. Tek Yönlü ANOVA testi sonucunda, akademisyenler, branş öğretmenleri ve Spa yöneticileri arasında anlamlı farklılık olup olmadığının bulunması için Tukey B testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, Tek Yönlü ANOVA testi ve Tukey B testi sonuçları dikkate alınarak Spa Yöneticisi Eğitim Programının içeriği için önerilen derslerin ve içeriklerinin, araştırmaya katılan kişilerin çoğunluğu tarafından uygun bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the lessons and subjects of a Spa Management Training Program.In order to determine the contents, it is asked the point of views of the people who are interested in the subject directly or indirectly in a survey of 153 participants. Surveyors are academicians, teachers who were graduated from the department of hairdressing and beauty instructor training program and spa and hotel managers.The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionarre used in this research, has been prepared by the researcher who consulted the syllabus to a group of expemis. All of the surveyors responded the survey.The frequency, percentage and arithmetic average of the views in the study were calculated. One directional variance analyse (ANOVA test) was employed to determine significance. In case, whether a significant difference occurs or not, in the groups of academicians, teachers, spa and hotel managers, Tukey B Test is used.The arithmetic average of the data obtained as a result of this research has determined subject?s for the courses of a Spa Management Training Program by taking account the one Directional Variance analyse (ANOVA Test) and Tukey B Test results.