Aromaterapist eğitim programı içeriğinin belirlenmesi
A study on the curriculum content of an aromatherapist training program
  1. Tez No: 278180
  2. Yazar: EMİNE AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN RUMİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada, Aromaterapist Eğitim Programı içeriğinde yer alması gereken derslerin ve bu derslerin konularının belirlenmesi amaçlanmıştır. İçerik belirlemek için, konu ile doğrudan veya dolaylı olarak ilgilenen akademisyenler, Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi bölümü mezunu öğretmenler, Aromaterapi uygulayıcıları olmak üzere toplam 124 kişinin konu ile ilgili görüşleri alınmıştır.Araştırma, Tarama Modeline dayalı, Betimsel Araştırma Yöntemleri ile yapılmıştır. Araştırmada kullanılan anket, Aromaterapist Eğitim Programının içeriğini belirlemek üzere uzman görüşlerinden yararlanılarak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanan anket örneklem grubunun tamamına uygulanmıştır.Ankette yer alan görüşlerin frekans, yüzde ve aritmetik ortalamaları bulunmuştur. Anlamlılık tespiti için örneklem grupları arasında ANOVA testi (Tek Yönlü Varyans Analizi) yapılmıştır. ANOVA testi sonucunda akademisyenler, branş öğretmenleri ve aromaterapi uygulayıcıları arasında anlamlı farklılık olup olmadığının bulunması için Tukey B Testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, sorulara verilen cevapların aritmetik ortalamalarının değerleri, ANOVA testi ve Tukey B testi sonuçları dikkate alınarak Aromaterapist Eğitim Programının içeriği için önerilen derslerin ve içeriklerinin, araştırmaya katılan kişilerin çoğunluğu tarafından uygun bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the lessons and subjects of ?A Study On The Curriculum Content Of An Aromatherapist Training Program.? In order to determine the contents, it is asked the point of views of the people who are interested in the subject directly or indirectly in a survey of 124 participants. Surveyors are academicians, teachers who were graduated from the department of hairdressing and beauty instructor training program and aromatherapy practitionars.The study was done through descriptive research method based on scanning model. The questionnaire used in this research, has been prepared by the researcher who aimed to determine the syllabus consulted of An Aromatherapist Training Program. All of the surveyors responded the survey.The frequency, percentage and arithmetic average of the views in the study were calculated. One directional variance analyse (ANOVA test) was employed to determine significance. In case whether a significant difference occurs or not, in the groups of academicians, teachers and aromatherapy practitionars Tukey B Test is used.The arithmetic averege of the data obtained as a result of this research has determined subjects for the courses of ?A Study on The Curriculum Content of An Aromatherapist Training Program? by taking account the one Directional Varience analyse ( ANOVA Test) and Tukey B Test results.