Teaching as a performing art: Promoting nonverbal immediacy of English Teacher Trainees
Bir performans sanatı olarak öğretmenlik: İngilizce öğretmeni adaylarının sözsüz yakınlık davranışlarını pekiştirmek
- Tez No: 278276
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu doktora çalışması İngilizce öğretmenliği programı öğretmen adayları için geliştirilen ve uygulanan, öğretmen adaylarının sözsüz yakınlık davranışlarını ve öğretmen kimliklerini geliştirmeyi hedefleyen bir oyunculuk dersi üzerine olan araştırmayı sunmaktadır. Çalışma belirli nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin bileşiminden oluşmaktadır. Oyunculuk etkinlikleri, ders programı ve izlencenin pilot çalışmasını takiben İngilizce öğretmeni adayları için oyunculuk dersi deneysel bir dizayn dahilinde, dersin öğretmen adaylarının sözsüz yakınlıklarına olan etkisini ölçmek için uygulanmıştır. Ön-test ve son-test olarak ?Sözsüz Yakınlık Ölçeği ? Öz Rapor? deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Bu deneysel süreçteki öğretmen kimliğinin gelişim sürecini gözlemlemek için çeşitli nicel teknik ve araçlar kullanılmıştır. Deneysel çalışma sonucunda deneysel grubun sözsüz yakınlık davranışında kayda değer bir gelişim gösterdiği ölçülürken, kontrol grubunun bu değişkende önemli bir değişim göstermediği ortaya konulmuştur. Nitel bulgular ise oyunculuk dersinin hizmet öncesi öğretmen adaylarında öğretmen kimliğinin gelişim sürecine katkı sağladığını göstermiş, farkındalık, kontrol, özerklik, öz-güven ve öz-saygı ve son olarak kimlik olarak kategorize edilen hiyerarşik bir gelişim süreci takip ettiği saptanmıştır. Saptanan bu kategorilerden ilk üçü yüksek derecede hiyerarşik olduğu gözlenirken, öz-güven ve öz-saygı edinimlerinin kimlik aşamasına kadar artarak her aşamada bulunduğu belirlenmiştir. Bu araştırma bulguları dışında, tez çalışması İngilizce öğretmeni eğitiminde kullanılmak üzere bir ders programı, izlence önerisi ve araştırma için geliştirilmiş yirmi dört adet oyunculuk etkinliği sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation features a research study in which an acting course for ELT pre-service teacher education was designed and applied so as to develop nonverbal immediacy of the teacher trainees and to contribute to the development of the teacher identity. This study is an integration of certain qualitative and quantitative research methods. After piloting the course design, syllabus and acting activities, an acting course for English teacher trainees was administered in an experimental design to measure the impact of an acting course on nonverbal immediacy of teacher trainees. Nonverbal Immediacy Scale-Self Report was utilized as a pre-test and a post-test tool. As for observing the change in the development process of teacher identity, various qualitative data collection techniques and tools were utilized. The results of the experimental study revealed that the experimental group displayed a significant development in their nonverbal immediate behavior, while the control group showed no notable change. The qualitative findings showed that the acting course contributed to development process of teacher identity in pre-service teacher trainees, revealing certain hierarchical stages of identity construction such as awareness, control, autonomy, self-confidence self-esteem and identity. While the first three stages were found to be highly hierarchical, self-confidence and self-esteem were observed at every developmental stage, but with a gradual increase. Apart from these findings, this research study also offers a course design, a suggested syllabus and twenty four acting activities and tasks which were designed for this research to be utilized specifically in English teacher education.