Üniversite hazırlık sınıflarında, İngilizce'deki sözlü iletişimsel becerilerin 'Lingua Franca' kapsamında öğretilmesi aşamasında yaşanan problemlerin incelenmesi
A case study on oral communicative skills while teaching English on the basis of 'Lingua Franca' term at university preparatory schools
  1. Tez No: 278380
  2. Yazar: FATMA DEMİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
İngilizcenin uluslararası iletişim dili olarak tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılması İngilizce öğretimi alanında yeni yönelişler doğurmuştur. Küresel bir dilin öğretiminin diğer yabancı dil öğretim süreçlerinden farklı olması gerekliliği bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır.Özellikle yerli olmayan konuşmacıları da kapsayan İngilizcedeki lingua franca etkileşimleri her gün dünya çapında yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.Lingua franca İngilizcesi'ndeki idari kişisel iletişimin çalışma odaklı konuşma becerisini doğal gelişimi içerisinde inceleyen bu çalışma lingua franca konuşma verisine analitik konuşma metodunun uygulanabilirliğini kapsayan bir dizi sorunları ele almaktadır.Bu çalışma Marmara Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, ODTÜ, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi hazırlık okullarındaki öğrencilere ve öğretim elemanlarına uygulanmıştır. Katılımcılar 138 hazırlık sınıfı öğrencisi ve 43 öğretim elemanından oluşmaktadır. Öğrenci grubu, bir adet dilbilgisi hatalarının olduğu cümlelerden oluşan dilbilgisi testi, bir adet hazırlık okullarındaki konuşma sınıflarını analiz eden anket ve bir adet tutum ölçek anketini cevaplandırmışlardır. Öğretim elemanı grubuna ise gramer testi hariç, öğrenci anketiyle paralel şekilde oluşturulmuş diğer iki anket cevaplandırmaları için sunulmuştur. Her iki grubun da anket sonuçları karşılaştırılmış ve bulgular istatistik olarak ve sözlü olarak yorumlanmıştır.Veri analizleri öğrencilerin sözlü iletişimsel beceriler içerisinde Lingua Franca İngilizcesinden fayda sağladıklarını göstermiştir. Öğrencilerin gelişimsel süreçlerinin derecesi İngilizcedeki seviyelerine ve doğrudan motivasyonlarına bağlı olarak farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The high spread of English around the world as an international means of communication has brought about the need to explore the current orientations in the field of English Language Teaching (ELT).The assumption that the teaching of a global language should be different from that any other second language serves as the main point of departure of this study.Lingua Franca interactions in English- those exclusively involving non-native speakers- are mostly common, everyday occurrences worldwide. By examining the naturally-occurring, work-related talk of management personnel communicating in ?lingua franca? English, this paper explores a range of issues surrounding the applicability of conversation analytic methodology to lingua franca talk-data.This study is conducted at preparatory school students and instructors in different universities such as; Marmara University, Başkent University, Osmangazi University, METU, Abant Izzet Baysal University, Pamukkale University. The participants consist of 138 preparatory class students and 43 instructors working at these schools. Students? group fill out A Grammar Test consisting of grammatically wrong sentences, A questionnaire analyzing of speaking classes at preparatory classes, and A Likert Type Attitude Questionnaire. Instructors? group is also given the questionnaires except from grammar test which were prepared in a parallel way to the students? questionnaires. The results of both groups were compared and the findings are interpreted statistically and verbally.Analyses of data indicated that students benefit from lingua franca English in oral communicative skills. The degree of their developmental progress differed depending upon their level of English and motivation respectively.