Görsel sanatlar dersi kapsamında yapılandırmacı yaklaşım ile davranışçı yaklaşım etkilerinin 5.sınıf öğrencileri üzerinde karşılaştırılması (Çubuk örneği)
Comparison of effects of constructivist approach and behaviourist approach in visual arts course on 5th year students (sample of Çubuk)
  1. Tez No: 278381
  2. Yazar: PINAR KARADEMİR MANTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Araştırma; 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında, Atatürk İlköğretim Okulu'nda deney ve kontrol grupları olarak atanan 5. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir.Görsel Sanatlar Eğitiminde yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ile davranışçı öğrenme yaklaşımının etkililiğini karşılaştırmaya yönelik olarak yapılan bu araştırma, deneme modellerinden sontest kontrol gruplu modele göre desenlenmiştir. Araştırma için gerekli veriler uygulama sonunda yapılmış olan son-testle toplanmış olup, bu testlerin yanı sıra verilen araştırma ödevlerinin ve uygulama esnasında öğrencilerden alınan dönütler de veri toplama aracı olarak kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir:Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı görsel sanatlar öğretiminin izlendiği deney grubu öğrencileri ile davranışçı öğretim yönteminin kullanıldığı kontrol grubu öğrencilerinin, deneysel işlem sonrası, toplam puan düzeyleri arasında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır.Yapılandırmacı yaklaşıma dayalı görsel sanatlar öğretiminin izlendiği deney grubu öğrencileri ile davranışçı öğretim yönteminin izlendiği kontrol grubu öğrencilerinin, deneysel işlem sonrası, malzemede çeşitlilik ve yeniden yorumlama, yöntem ve teknikte çeşitlilik, çalışmada hayal gücüne yer verme, biçim zenginliği, figürlerde hareket ve çalışmanın konuya uygun olması kriterleri arasında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık vardır.Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Görsel Sanatlar Eğitiminde yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının, davranışçı öğrenme yaklaşımına göre daha etkili olduğu ve öğrencilerin bu alandaki bilgi ve becerilerinin davranışçı öğrenme yaklaşımına göre daha olumlu etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research is carried on experiment and control groups formed by 5th year students of Atatürk Primary School in 2008-2009 academic year.This research, which is carried out to compare the effectiveness of constructivist learning approach and behaviourist learning approach in Visual Arts Education, is figured according to the model of pre-test/post-test control group. Data, necessary for the research, is obtained by the post-test which is done at the end of the application, while research assignments given in addition to these tests and feedbacks received from students during application are also used as data acquisition tool.Conclusions derived from the research are as follows:After the experimental procedure, there is a significant difference, for the favour of experiment group, in total grade level between the students of experiment group participated in the visual arts teaching based on constructivist approach and the students of control group in which behaviourist approach is applied.After the experimental procedure, there is a significant difference, for the favour of experiment group, diversity of materials and re-interpretation, variety of methods and techniques, application of imagination at work, multiplicity of styles, motion levels in figures, revelance of work to subject between the students of experiment group participated in the visual arts teaching based on constructivist approach and the students of control group to which behaviourist approach is applied.On the basis of results concluded by this research, it can be stated that constructivist learning approach is more effective than behaviourist learning approach in Visual Arts Education, and knowledge and skills of students in this field are more positively affected compared to teacher centred education.