Dünya tekstil sektöründe Türk yatırımlarının karşılaştırmalı rekabet analizi: Polonya örneği
A comparative compatitive analysis of Turkish investments in the global textile industry: A sample of Poland
- Tez No: 279065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ZERENLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye sanayisi ve ihracatının önemli bir parçası olan tekstil sektörü, her geçen gün zorlaşan rekabet şartları nedeniyle yeni pazarlara açılmak, var olan pazarlarda ise rekabet stratejilerini kullanarak pazar payını korumak ve geliştirmek zorundadır. Bu pazarlardan biri de Polonya'dır. Türkiye ve Polonya arasındaki mesafe çok fazla olmasa da, ticaret hacmi ve ikili ilişkiler açısından yapılması gereken çok iş vardır. Türk tekstilcilerinin Polonya pazar yapısını tanımaları ve yatırımlarını daha sağlam kararlar vererek yapmalarına yardımcı olmak açısından hazırlanan bu çalışmada, öncelikle konu ile ilgili literatür çalışması yapılarak Polonya ve özellikle tekstil sektörü hakkında bilgiler verilmiştir. Polonya'da ki tekstil sektörü temsilcileri arasında yapılan anket çalışması sonucunda ortaya çıkan veriler analiz edilmiştir. Tezin en son bölümünde halihazırda Polonya'da yatırım yapmış olan Türk tekstilcileri hakkında bilgiler verilmiş, tezin genel değerlendirme bölümünde ise ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiş, yorumlanmış ve ilgililere gerekli tavsiyelerde bulunulmuştur. Tezin Türkiye ve Polonya tekstil sektörü kapsamında, iki ülke ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlaması beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
The textile industry, one of the most important parts of Turkish industry and exports must find a market, keep and improve its market share by using the strategies of rivalry in present markets because of the competitive positions getting harder day by day. One of these markets is Poland. Even though there is not much distance between Turkey and Poland, there are many dealings to be done in terms of trading volumes and bilateral relations. In this study, prepared for helping Turkish textile makers to know the structure of Poland markets better and to make their investments most decidedly, at the beginning the information about Poland and textile industry have been given by doing literature review. The data, taken at the result of overall survey conducted among textile industry agents in Poland, have been analyzed. In the conclusion chapter, the information about Turkish textile makers conducted investments in Poland before have been given, in the overall evaluation chapter, the data have been assessed, criticized, and made essential suggestions for the persons concerned. It is hoped that this thesis would contribute to improve these two countries relations within the context of Turkish and Polish textile industry.