An investigation into EFL learners' perceptions of vocabulary learning strategies
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin kelime öğrenimi stratejilerine yönelik algılarına yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 736521
  2. Yazar: SEYDA ASLAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YURDAIŞIK DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir dilin en temel öğelerinden biri olan kelime öğrenimi, yabancı dil öğreniminde bir dilin diğer unsurları arasında popülerliğini kazanmıştır. Öğrencilerin kelime kazanımları ve nasıl işledikleri hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı öğrencilerin kelime öğreniminin önemine ilişkin algılarını keşfetmek ve öğrencilerin kelime öğrenme stratejilerini (VLS) tespit etmektir. Toplanan verilerin verimliliğini artırmak için 5'li Likert anketi ve gönüllü öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeleri içeren karma bir yöntem uygulanmıştır. Araştırmaya Mersin'deki özel bir üniversitede mühendislik fakültesi, iktisadi, idari ve sosyal bilimler fakültesi ve çeviri bölümünde okuyacak 138 üniversite hazırlık öğrencisi katılmıştır. Ayrıca, çalışmanın bir diğer amacı mevcut araştırma öğrencilerin demografik farklılıkları ile kelime öğrenmek için kullandıkları stratejiler arasındaki ilişkiyi aydınlatmaya çalışmaktadır. Öğrencilerin yaşları, İngilizce yeterlilikleri, bölümleri ve cinsiyetleri, araştırmanın değişkenleri olarak dikkate alınmıştır. Anketin SPSS analizi ve görüşmelerin tema analizi ile elde edilen sonuçlar, hazırlık öğrencilerinin çoğunun yabancı dil öğreniminde kelime öğrenmenin çok önemli olduğuna inandığını göstermiştir. Ayrıca, istatiksel sonuçlar öğrencilerin demografik değişkenleri ile kelime öğrenme stratejileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin kelime öğrenirken Meta bilişsel ve Belirleme Stratejilerini Sosyal, Bellek ve Bilişsel Stratejiler gibi diğer VLS türlerinden daha fazla tercih ettikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Vocabulary learning, which is one of the most fundamental items of a language, has claimed its popularity among other elements of a language in foreign language learning. There have been many investigations about lexical gains of the students and how they process it. Thus, the purpose of this study is to discover the perceptions of students towards the importance of vocabulary learning and to detect students' vocabulary learning strategies (VLS). A mixed method that includes a 5-point Likert survey and semi-structured interviews with voluntary students were applied to increase the fruitfulness of the collected data. 138 university preparatory students who will study in the faculty of engineering, the faculty economics, administrative and social sciences and translation department at a private university in Mersin participated in the current study. Moreover, another objective of the current research is to enlighten the relationship between students' demographic differences and the strategies they use to learn vocabulary. Students' age, English proficiency, majors and gender were taken into consideration as study's variables. The results obtained through The Statistical Package of Social Sciences software program (SPSS) and theme analysis of the interviews have indicated that most of the preparatory learners strongly believe that learning vocabulary is highly important in foreign language learning. Besides, statistical results demonstrated that there is no statistically significant difference between students' demographic variables and their vocabulary learning strategies. It was also found that students favor Metacognitive and Determination Strategies more than the other types of VLS such as Social, Memory, and Cognitive Strategies while learning vocabulary.