Farklı coğrafi bölgelerde yaşayan bireylerin evlilik çatışmalarının çeşitli demografik özelliklere göre karşılaştırılması
The comparison of marital conflicts of individuals living in different geographical regions in terms of their demographic features
- Tez No: 279390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı coğrafi bölgelerde yaşayan bireylerin evlilik çatışmalarını çeşitli demografik özellikler açısından karşılaştırmaktır.Tarama modeliyle yapılan bu çalışmanın, araştırma grubunu, Türkiye'nin yedi bölgesinden farklı şehirlerde (Ankara, Yozgat, İstanbul, Edirne, Trabzon, Ordu, Antalya, Isparta, İzmir, Balıkesir, Gaziantep, Batman, Adıyaman, Erzurum ve Bitlis yaşayan) yaşayan 414'ü kadın, 274'ü erkek olmak üzere 688 evli birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? ve Hatipoğlu (1993) tarafından geliştirilen ?Evlilik Çatışması Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır.Araştırma kapsamında toplanan veriler; t-test ve varyans analizi istatistiksel teknikleriyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; bireylerin evlilik çatışmalarının, yaşanılan bölgeye, cinsiyete, aile ziyaretlerine, evlilik öncesi ilişki süresine, eşler arasındaki yaş farkına ve evlenme yaşına göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the marital conflicts of individuals living in different geographical regions in terms of demographic features.The research group consists of 688 married individuals in total of whom 414 female and 274 male who are living in different cities from seven regions of Turkey (Ankara, Yozgat, İstanbul, Edirne, Trabzon, Ordu, Antalya, Isparta, İzmir, Balıkesir, Gaziantep, Batman, Adıyaman, Erzurum ve Bitlis). ?Personal Information Form? developed by the researcher and ?Marital Conflict Scale? developed by Hatipoğlu (1993) have been applied to the participants for the collection of data.The collected data within the research has been analyzed with t-test and ANOVA methods. The results of the analyses showed that marital conflicts of individuals differentiate with the region, sex, family visits, relationship period before the marriage, age gap of the couple and age of the marriage.