Beslenme eğitiminin ilköğretim öğrencilerinin okul kantinlerinde beslenmeye yönelik tutum ve davranışları üzerine etkisi (Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesi örneği)
The effect of nutritional education on primary school students nutritional behaviour in school canteens (Exhibit, Ankara province, Şereflikoçhisar district)
  1. Tez No: 279516
  2. Yazar: AYSUN SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Beslenme sağlığı etkileyen çevresel etmenlerin başında gelir. Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme herkes için, özellikle de çocuklar için gereklidir. Bu çalışmada; programlı bir beslenme eğitimi aracılığı ile öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenme konusundaki temel bilgi düzeyleri ve davranışlarının istendik yönde geliştirilmesi amaçlanmıştır.Bu araştırma 2008-2010 yılları arasında yapılmıştır. Araştırmaya, 43'ü kız, 37'si erkek olmak üzere 80 öğrenci alınmıştır. Araştırma kapsamında iki grup oluşturulmuştur [grup I = öğrenciler ve velileri (n=40); grup II = sadece öğrenciler (n=40)] ve iki gruba da anket formu uygulanarak, velilerin sosyo-demografik özellikleri ve bazı beslenme alışkanlıkları ile öğrencilerin beslenme bilgi düzeyleri ve alışkanlıkları saptanmış, antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Ardından iki gruba da iki ay süreyle beslenme eğitimi verilmiştir. Beslenme eğitiminin sonunda gruplara anket formu tekrar uygulanmış ve antropometrik ölçümleri tekrar ölçülmüştür. Bir ay sonra anket formu tekrar uygulanarak eğitimin kalıcılık durumu değerlendirilmiştir.Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin yaş ortalaması 10.3± 0.80 yıl, boy uzunluğu ortalaması 139.1±6.39 cm, ağırlık ortalaması, 34.3±7.53 olup, Beden Kitle İndeksi (BKI) ortalaması 17.8±2.90 kg/m2'dir. Öğrencilerin %61.2'sinin BKI normal sınırlar içinde bulunmuştur. Adölesanların eğitim öncesinde %6.2'si çok zayıf (
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the most important environmental factors having impacts on health. Therefore, adequate and balanced nutrition is necessary for everybody, particularly for children. In this research it is aimed that students? level of basic knowledge on adequate and balanced nutrition and their behaviors be improved and developed towards the desired direction by means of a programmed dietetics.The research has been conducted between the years of 2008 and 2010. Total 80 students, 43 girls and 37 boys, have been questioned in the research. Two groups [ Group I = students and their parents (n=40); Group II = students only (n=40)] have been created within the scope of the research and having provided questionnaire form to the said two group, socio-demographic characteristics and certain nutrition habits of the parents and students? level of nourishment knowledge (threpsology) and habits have been determined, and their anthropometric measurements have been made. And then, dietetics (nutrition training) has been provided to the two groups for a period of two months. At the end of the dietetics questionnaire form has been given to the groups again and their anthropometric measurements have been made again. One month later they were again requested to ask the questionnaire form and thus sustainability/permanency condition of the nutrition training has been evaluated.According to findings of the research; students? average age is 10.3 ± 0.80 years, average height 139.1± 6.39 cm, average weight 34.3 ± 7.53 and average of Body Mass Index (BMI) is 17.8 ± 2.90 kg/m2. Body Mass Index of 61.2% of the students has been found within normal limits. Before the training, 6.2% of adolescents has been found very weak (>5.percentile) and 73.8% however has been found normal (16-< 85. percentile). After the training however 2.5% of them has been found very weak (