Satış tutundurma faaliyetlerinin tüketicilerin marka seçimine etkileri ve bir uygulama
Sales promotion effects of activities of consumer choice brand and an application
- Tez No: 431454
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşen dünyada cep telefonu sektöründe hızlı gelişmeler yaşanırken, cep telefonu üreten firmalar kıyasıya bir rekabet içerisine girmiştir. Günümüzde çok fazla cep telefonu marka ve modeli bulunmaktadır. Cep telefonu işletmeleri yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek ve pazar payından büyük dilimi alabilmek için satış tutundurma faaliyetlerine ağırlık vermelidir. Ayrıca bu faaliyetleri etkileyen faktörleri belirleyip, tüketicilerin marka tercihlerini etkileyen faktörlere yönelik çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, satış tutundurma faaliyetleri incelenmiş ve bu faaliyetlerin marka tercihleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Anket çalışması ile veri toplanarak, tüketicilerin kullandıkları markaya olan bakış açıları ve marka tercihlerinde öne çıkan faktörler incelenmiştir. Faktör analizi sonucunda, kavramsal olarak tutarlı dört adet faktör elde edilmiştir. Bu faktörler, satış tutundurma faaliyetleri, imaj ve marka kişiliği, kullanım ve fonksiyonel özellikler, görünüm ve duygular olarak gruplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As an effect of globalization, mobile phone companies are in a highly competitive sector with the rapid improvements in mobile phone industry Mobile phone brands should concentrate more on the sales promotion activities to stand remain in this competitive environment and to take a big slice from the market. Additionally, they should identify the factors which are effective on the brand preferences of the consumers. In this study, the sale promotion activities are investigated and the effects of these activities on the brand preferences of consumers. The survey study is conducted to investigate the consumers' point of views to the brands and to determine the featured factors. Factor analysis is resulted with four different factors which are conceptually consistent. Factors are related with the sale promotion activities, image and brand personality, usage and functions, appearance and emotions.