Lojistik destek analiz ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi uygulamaları
Logistic support analysis and Turkish Areosapce Industry Applications
  1. Tez No: 279568
  2. Yazar: NURETTİN KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzdeki çevresel tehditler/kaygılar, sürekli değişen gereksinimler, artan uluslar arası rekabet, sistem yapısındaki giderek artan karmaşıklık, uzatılan sistem ömür döngüsü, rafta bulanan ekipman kullanımı, artan küreselleşme, endüstriyel üslerin yapı değişikliği, yüksek ömür döngüsü maliyeti ve yüksek pazar rekabeti, ürünün bütün hayat döngüsü boyunca müşteri memnuniyetine, tarihin diğer dönemlerine kıyasla, daha büyük bir önem getirdi. Bu gereksinimler beraberinde lojistik destek kaynak gereksinimlerinin ürün tasarımının erken fazlarında tanımlanmasına neden oldu. Nihai ürünün ve sistemlerin desteklenebilirlik ve düşük sahip olma maliyeti kriterleri açısından açısından tasarlanması, geleceğin iş gücünü geliştirmekten sorumlu olan işletmelere, akademisyenlere, araştırmacılara, lojistikçilere ve yöneticilere lojistik destek kaynaklarını tanımlama gibi sorumluluklar yükledi.Bu araştırma ile lojistik destek analiz sürecinin ürün, müşteri, pazar üzerindeki etkisi ve savunma sanayinde çalışan işletmeler arasında lojistik destek sürecinin farkındalılığı değerlendirildi. Yapılan araştırma, Lojistik Destek Analiz sürecinin, zamanında ve uygun metotlarla uygulandığında, maliyet, zaman, güvenilirlik ve emniyet gibi alt başlıklar üzerinde oldukça etkin olduğunu belirginleştirmektedir. Aynı zamanda, müşteri ve destek isterlerinin tasarımın erken fazında girdi olarak kullanılması ile temel lojistik destek kaynakları sağlıklı bir şekilde tanımlanabilinmektedir. Bakım görevleri ve planlaması, destek personeli, ikmal desteği, teknik veri, taşıma, ulaştırma, paketleme, depolama, bakım tesis ve imkanları, müşteri destek ve tersine lojistik temel lojistik destek elemanlarıdır. Bu temel elemanlar ile doğru ürünün, doğru yerde ve zamanında olması sağlanır.
Özet (Çeviri)
Today?s enviromental concerns, constantly changing requirements, greater international competitions, increasing system complexity, extended system life cycle, greater utilization of commercial off the shelf products, increasing globalization, more outsourcing, multiple suppliers, eroding indstruial bases, higher overall life cycle cost and highly competitive markets place greater emphasis on the customer satisfaction over all entire life cycle of the system than any other periods in the history. These requirements have brought about definition of the logistic resources needs early in the product design phase. The design of the end items ,and the systems for supportability and the reduced cost of ownership have placed a new demand as definition of the logistic support resources on the companies, logisticians, managers, academicians and practitioners responsible for developing future workforce.This study has examined effects of logistic support analysis on the product, customer and market and awareness stage about logistic support process among defence industrial companies. The research has clarified that if logistic support analysis process is used in a sound method and timely manner, it is quite effective on the time, cost, availability, reliability and safety effectiveness. It has also been found out that this effectiveness is possible using customer and supportability desing requirements as an input at the concept phase of the product design phase in order to define all necessary basic logistic elements in a sound manner. These basic elements are logistics, maintenance tasks and planning , support personnel, supply support, technical data, packaging, handling, storage and transportation, training, maintenance and support facilities and utilities, test, measurement, handling, support equipment and customer support requirements and reverse logistics. All these factors make it possible for the right product to be at the right place on time.