İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf matematik dersinde olasılık konusunun oyuna dayalı öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effects of game based teaching of probability on the achievement of mathematics lessons students of 6th, 7th, 8th grades
- Tez No: 279607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT YETİM KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma; ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf matematik dersinde olasılık konusunun oyuna dayalı öğretiminin öğrenci başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında, beş hafta boyunca Ankara İli Çubuk İlçesi'nde bulunan bir merkez ilköğretim okulunda öğrenim gören toplam 200 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda dersler oyuna dayalı öğretimle, kontrol grubunda ise 2008-2009 Matematik Dersi Öğretim Programı doğrultusunda yapılan öğretimle işlenmiştir.Araştırmada Kontrollü Öntest-Sontest deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gruplara uygulama öncesi ön test, uygulama sonrası son test ve uygulamanın bitiminden üç hafta sonra kalıcılık testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11.0 istatistik programı kullanılarak t testi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, oyuna dayalı öğretimin uygulandığı deney grubu ile 2008-2009 Matematik Dersi Öğretim Programı doğrultusunda yapılan öğretimin uygulandığı kontrol grubunun başarı düzeyleri ve öğrenilenlerin kalıcılığı arasında, deney grubu lehine anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is designed to investigate the effects of game based teaching of probability on the achievement of mathematics lessons students of 6th, 7th, 8th grades.The study is conducted on 200 students of a central primary school in Çubuk, Ankara in 2008-2009 education term during 5 weeks. The lessons in the experimental groups are taught with game based teaching while the lessons in the control groups are taught in accordance with the 2008-2009 Mathematics Curriculum.In the research, experimental research model is used with pretest-posttest control group. Before the application the pretest, after the application the posttest are applied to the groups. The performance test is applied to the groups after three weeks from the end of the application. In the analysis SPSS 11.0 package program is used and results are analyzed via t-test.The results show that in the experimental group whatever learned in the lessons are more permanent and also the overall achievement level is higher than that of the control group.