Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde 1932-1975 yılları arasında fotoğraf derslerinin yapılanmasına ilişkin tarihsel sürecin incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the analysis of historical process of the structuring of photography classes in Gazi University, Gazi Faculty of Education betwen years 1932-1975
- Tez No: 279620
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Gazi Eğitim(Terbiye) Enstitüsü Resim- İş Şubesi 1932-1975 yılları arası müfredat programındaki Fotoğraf derslerinin programda yer alma durumunu ve sanat eğitimindeki önemi üzerine katkılarını araştırmak için hazırlanmıştır.Gazi Eğitim (Terbiye) Enstitüsü Resim- İş Şubesi müfredat programı Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi öğrenci işlerinden 1963 yılına ait program bulunmuş olup, diğer müfredat programları Talim ve Terbiye Kurulu arşivinden alınmıştır.Resim-İş Şubesi Müfredat programları, Fotoğraf dersine ayrılan saat sürelerine ve toplam ders saatleri içerisindeki yerine bakılarak incelenmiştir. Müfredat programlarının analizi; betimleme, içerik analizi ve yorumları kullanılarak nitel araştırma yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirilmeler de nicel verilerden de yararlanılmıştır.Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi'nde 1932-1975 yılları arasında Fotoğraf derslerinin yapılanmasına ilişkin tarihsel sürecin incelenmesi üzerine gerçekleştirilen bu çalışmanın konu ile ilgili diğer araştırmalara ışık tutacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Present study aims to analyze the presence of photography classes in the curriculum of Painting-Handcraft Department of Gazi Education (Morality) Instituse between years 1932-1975 and the contribution of these classes to the significance of art education .Gazi Education (Morality) Institute Painting ?Handcraft Department year 1963 curriculum has been abtained from Gazi Universty, Gazi Education faculty?s Registrar Office and other curriculum programs have been retrieved from the archives of Council of Education and MoralityCurriculum programs of Painting ? Handcarft department have been analyzed with respect to the class hours allotted to Photography lesson and its share within total class hours. In the analysis of curriculum programs,qualitative research methods includig description, context analysis and interpretations has been employed and quantitative data have also been used in the evalutions.It is envisaged that present research on the analysis of historical process of the structuring of photography classes in Gazi University, Gazi faculty of Education between year 1932-1975 shall shed light to other relevant studies.