Brigance K&I Screen II ile ilköğretim 1. sınıfta saptanan üstün yetenekli çocuklara ve sınıf arkadaşlarına uygulanan zenginleştirme programının çoklu zekâ alanlarındaki performans düzeylerine etkisi
The effect of enrichment programme applied to gifted/highly superior intelligent children and their classmates determined from primary education 1st class level via Brigance K&I Screen II, on improving their performance levels in multiple intelligence field
- Tez No: 279651
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırmanın amacı Brigance K&1 Screen II'nin uyarlama çalışmasını yaparak, ilköğretim 1. sınıfta saptanan üstün yetenekli çocuklara ve sınıf arkadaşlarına uygulanan zenginleştirme programının çoklu zeka alanlarındaki performanslarıüzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma tarama modelinde ön test- son test uygulamalı, deneysel desenle yapılmıştır. Brigance K&1 Screen II Türkçeye uyarlama çalışması yapılmıştır. Çalışma grubunu, 2008-2009 öğretim yılında iki devlet ve bir özel ilköğretim okuluna devam eden 22 anasınıfı (5 yaş) ve 497 birinci sınıf öğrencisi (6 yaş) oluşturmuştur. Brigance K&1 Screen II ölçeği çalışma grubuna uygulanmıştır. Ancak anasınıfı çocuklarından testin üst diliminde öğrenci bulunamamıştır. Birinci sınıflardan ise 35 üstün yetenekliliğe aday çocuk saptanmıştır. Brigance K&1 Screen II'ye göre %20'lik üst puan dilimindeki öğrencilere puan durumlarına bakılmaksızın“Goodenough - Harris İnsan Çizme Testi”ve Teele Çoklu Zekâ Envanteri (TIMI) uygulanmıştır. Teele anasınıfında taramaya alınan 22 çocuğa da uygulanmıştır. Tarama sürecinden sonra üstün yetenekli/üstün zekâlı çocukların bulunduğu ilköğretim 1. sınıfların“zenginleştirme programı”sınıf geneli zenginleştirme olarak uygulanmıştır. Veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; - Brigance K&1 Screen II ölçeğinin ilköğretim 1. sınıfa devam eden üstün yetenekli/üstün zekâlı çocukları belirlemede kullanılabileceği, - Brigance K&1 Screen II ölçeğinin cinsiyet açısından farklılık göstermediği,İlköğretim 1. sınıflara uygulanan zenginleştirme programının çoklu zekâ alanlarına göre hazırlanmış olması ve öğrencinin derse aktif olarak katılması ile mevcut okul programından farklılık gösterdiği, - Zenginleştirme programının uygulanması sürecine üstün yetenekli/üstün zekâlıçocukların beklendiği gibi yüksek düzeyde katıldığı, normal gelişen akranlarının da buna çaba gösterdiği belirlenmiştir. - Üstün yetenekli/üstün zekâlı çocuklarda ve olağan gelişen çocuklarda zenginleştirme programının ön test ve son test puanları arasındaki farkın önemli olduğu, programdan en fazla yararı hedef öğrenci grubunun sağladığı, - Zenginleştirme programı uygulaması sürecinde hedef öğrenci grubuna verilen proje ödevlerine katılımın yüksek olduğu ve proje sunumları sırasında programdan edinilen bilgilerin zenginleştirilerek kullanıldığı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to make Brigance K&1 Screen II's Research has been done with experimental design, pre – test, final – test applied scanning model. By adopting Brigance K&1 Screen II to Turkish children, its adaptation tests have been performed. Study group comsists of 22 nursery school students (5 years old) and 497 first class students (6 years old) who were still studying at two state and one private primary schools during 2008 – 2009 academic year. Brigance K&1 Screen II scale was applied to the study group. But students on upper limit of this test couldn't be found among nursery school students. 35 students have been determined among first class students as being candidates to be gifted children. Due to Brigance K&1 Screen II,“Goodenough - Harris Human Drawing Test”and Teele Multiple Intelligence Inventory (TIMI) have been applied to students being in 20% rated upper score line, not considering their score history. Teele was also applied to 22 children from nursery school involved into scanning. After scanning process,“enrichment programme”which includes gifted/highly superior intelligent children from primary school first class, was applied as enrichment for overall class. Data have been analysed via SPSS. As a result of the research, it is found that; adaptation study, then explore the effect of enrichment programme applied togifted children and their classmates determined from primary education first class level on their performances in multiple intelligence field. vii- Brigance K&1 Screen II scale can be used for determining gifted/highly superior intelligent children among children studying in primary education first class level, - Brigance K&1 Screen II scale doesn't show any difference in terms of sex, - Enrichment programme applied to primary education first class level differs from current curriculum with being prepared according to multiple intelligence fields and having student participate to course actively, - In applying the enrichment programme, gifted/highly superior intelligent children had high level participation to the process as expected and also their peers with normal development have made efforts to do so, - The difference between pre – test and final test scores of enrichment programme is important in gifted/highly superior intelligent children and children with normal development, the target student group gained the most benefit from programme, - During the process of applying enrichment programme, the participation to project tasks given to target student group was higher and in presentation of those projects, the knowledge gained from programme were used due to enrichment.