Türkiye'de büro yönetimi ve sekreterlik grubu öğretmenliği mezunlarının istihdamı
Employment opportunities of office management and secretarial education grad students in Turkey
- Tez No: 279652
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada ülkemizde sekreterleri yetiştirecek meslek dersi öğretmenlerini yetiştirmek üzere açılmış olan ve halen alanında tek bölüm olan Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Büro Yönetimi Eğitimi bölümü mezunlarının istihdamı üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma ile Büro Yönetimi Eğitimi mezunlarının 2000'li yıllardan itibaren öğretmen olarak atanmalarındaki azalmaya dikkat çekmek ve Büro Yönetimi Eğitimi mezunlarının istihdamına yönelik mevcut durumu ortaya koymak amaçlanmıştır. Günümüzde daha da önem verilmesi gereken Büro Yönetimi Eğitimi bölümü, özellikle son on yılda Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Büro Yönetimi ve Sekreterlik Grubu öğretmeni atamasının ciddi bir şekilde azalması ile itibar kaybetmektedir.Büro Yönetimi Eğitimi mezunlarının Sekreterlik Grubu öğretmeni olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen olarak atanmalarındaki mevcut durumu ortaya koymak üzere yapılmış olan bu çalışmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır.Bu çalışma göstermiştir ki son yıllarda Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) gibi olumlu uygulamalara rağmen, mesleki eğitimin yapılandırılmasında ciddi plânlama ve uygulama sorunları yaşanmaktadır. Alan araştırması olarak seçtiğimiz Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı, ortaöğretim düzeyinden lisans düzeyine kadar bu sorunların yaşandığı en çarpıcı örneği teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study examined the grad students? business opportunities of Gazi University, Faculty of Commerce and Tourism Education, Department of Office Management Education which is established for training vocational teachers and the only department in Turkey now.The aim of the study was to investigate the present situation of business opportunities of Department of Office Management Education grad students. Additionally, it was point out the decrease of teacher assignments about Department of Office Management Education since 2000. Although the Department of Office Management Education should be given more importance nowadays it has seriously lost its reputation due to the decrease of Ministry of National Education (MEB) Office Management and Secretarial Teacher assignment last decade.Thus, this study investigated the present situation of employment opportunities of Department of Office Management Education grad students. For this, the descriptive analysis was used in this study. The data was gathered from the websites of various public institutions and correspondences in these public institutions, about asking information. Besides, statistical data which was about these public institutions was used.According to the results of this study, it was found out that in spite of the positive works such as Strengthening the Vocational Education and Training Systems in Turkey (MEGEP), there are serious planning and implementation problems in structuring the vocational education. In the field of Office Management and Secretarial Education, these problems are experienced particularly at the level of secondary education up to undergraduate education and this filed under the study is the most striking example explaining these problems.