Fen öğretiminde öğrenim gören öğretmen adaylarının nanoteknoloji ile ilgili güncel ve geleceğe yönelik düşünceleri (Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yapılan bir araştırma)
Actual and future oriented thoughts about nanotechnology of teacher canditates studying science teaching programme
  1. Tez No: 279718
  2. Yazar: FÜSUN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada, eğitim fakültelerinin fen öğretiminde öğrenim görmeye devam etmekte olan öğretmen adaylarının nanoteknoloji ile ilgili güncel ve geleceğe yönelik düşünceleri tespit edilmeye çalışıldı.Araştırmada ilk olarak, nanoteknoloji ile ilgili geniş bir literatür çalışması yapıldı. Elde edilen veriler ışığında örnekleme alınan öğrencilere uygulanmak üzere bir anket hazırlandı. Anket hazırlandıktan sonra Gazi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Biyoloji Öğretmenliği Bölümünde okuyan 15 öğrenciye pilot uygulama yapıldı ve ardından öğrencilerle birebir görüşülerek anket ifadelerini eleştirel gözle değerlendirmeleri istendi. Öğrencilerden alınan görüşlere bağlı kalınarak anket üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak ankete son hali verildi.2009-2010 İlkbahar döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı, Fizik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Kimya Öğretmenliği Anabilim Dalı ve Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda okuyan 1., 2., 3., 4., ve 5. sınıf öğrencilerinden toplam 547 öğretmen adayına anket uygulandı. Sonuçlar SPSS programı yardımı ile analiz edildi.Sonuç olarak, bölümler arasında nanoteknoloji ilgi seviyesinde ve bilgi düzeyinde önemli fark bulunmadı. Bu durum, öğretmen adaylarının pek çoğunun nanoteknoloji hakkında yeterli bilgiye sahip olmamalarından dolayı olumlu ya da olumsuz fikir beyan etmelerini engellemiş olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, tried to determine actual and future oriented thoughts about nanotechnology of teacher candidates who are presently studying science teaching programme in department of educational sciences.In the study, first, an extensive literature study was made of nanotechnology. A questionnaire for students prepared using the data obtained. Once prepared the survey, made pilot study of 15 students who are studying in Gazi University, Faculty of Education, Department of Biology Teaching, and then done one to one interviews with students and asked to evaluate critically the questionnaire statements. The final version of the survey are given after made the necessary arrangements on the poll with an adherence to the views of the students.Spring period 2009-2010, total 547 teacher candidates studying in classes 1st, 2nd, 3rd, 4th, and 5th of Gazi University Education Faculty, Department of Biology Teaching, Department of Physics Teaching, Department of Chemistry Teaching, Department of Science and Technology Teaching were surveyed. Results were analyzed with the help of SPSS software.As a result, there is no difference between sections neither at the level of knowledge nor interest in nanotechnology. The majority of teacher candidates thought that did not have enough information about nanotechnology and unable to express their opinion, positive or negative.