İKY uygulamalarının yenilikçilik düzeyi ve işten ayrılma niyeti üzerine etkileri: Banka çalışanları üzerine bir uygulama
Innovation level of human resource management practices and the effect of these practices on turnover intention: A research in banking sector
  1. Tez No: 280798
  2. Yazar: MUSTAFA KESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarının yenilikçilik düzeyini ve bu uygulamaların işten ayrılma niyeti üzerine etkilerini araştırmaktır.Araştırma kapsamında Kocaeli Merkez ve İstanbul'da bulunan 41 bankada çalışan toplam 370 kişiye anket formu dağıtılmış, 272 adet anket geri alınmıştır. Kullanılamayacak durumda olan 12 anket çıkartılmış ve geriye kalan 260 anket üzerinden gerekli analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda İK uygulamalarının ne derece yenilikçi olduğu ve İKY uygulamalarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerinin neler olduğu ortaya konmuştur. İKY uygulamalarından takım çalışması ve problem çözme ile ödüllendirme ve performans değerlemenin yenilikçiliği pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir. İKY uygulamalarından işe alma ve personel seçme, dokümantasyon ve çapraz eğitimin ise işten ayrılma niyeti ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.Bu sonuçların yanında uygulamaya yönelik olarak da İnsan Kaynakları Birimlerinin yenilikçi uygulamaları nasıl etkin kılabileceği ve işten ayrılmaları nasıl kontrol altında tutabileceğine dair değerlendirmeler ve önerilere yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the innovation level of Human Resource Management practices and to investigate the effect of these practices on turnover intention.On the scope of this study, questionnaires are given to 370 individual working in 41 different banks situated in Kocaeli Central and some counties of İstanbul. 272 of these questionnaires are taken back and necessary analyses are done with 260 appropriate questionnaires. At the end of study, the innovation level of human resource management practices and the effects of HRM practices on turnover intention are separately revealed. It is observed that the variables ?team work and problem solving? and ?rewarding and performance evaluation? which are HRM practices affect innovation in the positive way. Employments and employee selection, documentation and cross training which are some of the HRM practices are meaningfully related with turnover intention.Besides these results, as a practical, the issues of how Human Resource Departments can make innovative practices effective and how they can control turnovers are covered in the evaluation and suggestion parts.