İntrauterin gelişme geriliği olan gebelerde paraoksonaz ? arilesteraz enzim düzeylerinin araştırılması: Prospektif, klinik çalışma
Evaluation of the serum levels of paraoxonase and arylesterase in pregnant women with intrauterin growth restriction:A prospective study
- Tez No: 281557
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, intrauterin gelişme geriliği saptanan gebelerde serum paraoksonaz (PON1) ve arilesteraz (ARE) enzim düzeylerindeki değişikliklerini araştırmaktı.Gereç ve yöntem: Çalışmada, intrauterin gelişim geriliği olan gebelerin serum paraoksonaz ve arilesteraz enzim düzeyleri ile sağlıklı gebelerin serum enzim düzeyleri karşılaştırıldı. Bunun için, hasta ve kontrol grubu, yaş, parite, beden kitle indeksi ve gestasyonel hafta açısından birbirlerine uygun olarak seçildi. IUGR grubunda 50, sağlıklı grupta 51 hastanın serum paraoksonaz, arilesteraz enzim düzeyleri ile umbilikal ve midserebral arter (MCA) doppler akımları ölçüldü. İstatistiksel analizler Mann Whitney-U test ve Student t test kullanılarak gerçekleştirildi. P değeri < 0.05 anlamlı olarak kabul edildi.Bulgular: Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında IUGR`lı hasta grubunda PON1 ve ARE enzim düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulundu. PON1 için p:0.034 ve ARE için p:0.001 idi. Sağlıklı grupta doppler akımları normal olarak bulundu. Hasta grubundan 16 vakada arteriyal sistem bozukluğu saptandı. 4 hastada end-diastolik akım yokluğu, 12 hastada ters diastolik akım mevcuttu. Ayrıca yine IUGR grubundan 8 hastada MCA'da pulsatilite indeksi azalmış olarak saptandı. Hasta grubu doppler akımları bozulmuş ve akımları normal olarak iki subgruba ayrıldığında; bu subgruplar arasında PON1 ve ARE enzim düzeyleri arasında istatistiksel fark saptanmadı.Sonuç: Hasta grubunda IUGR semptomları ortaya çıktığı sırada PON1 ve ARE enzim düzeyleri sağlıklı kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Artmış enzim düzeylerinin oksidatif stresin sebebi değil, artan oksidatif strese antioksidan sistemin cevabı olduğu düşünüldü.Bu iki enzimin IUGR etiyolojisindeki yeri ve IUGR'ın tespitinde antioksidan bir belirteç olarak kullanılabilirliğinin saptanması için daha geniş, prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of our study was to determine whether serum paraoxonase (PON1) and arylesterase (ARE) levels are altered in patients followed up with new diagnosis of intrauterin growth restriction (IUGR) and to compare the values with those of controls followed up with third trimester healty pregnancies.Material and Methods: The study was obtained prospective consist of IUGR group who has taken new diagnosis and healty control group who has formed from same age, body mass index (BMI) and gestastional week matched. Serum PON1 and ARE activities and doppler flow parameters of arteria umbilicalis (UA) and arteria cerebralis media (MCA) were measured in 50 subjects in IUGR group and 51 subjects in control group. In statistical evaluation of data were performed Mann Whitney-U test and Student t test. P value