İMKB 100 endeksinde yer alan işletmelerin fiyat-işlem hacmi ilişkisi
Stock price-volume relationship the companies in the ise 100
- Tez No: 287838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL AYRIÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; hisse senedi piyasalarının performansının temel iki göstergesi olan hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi arasındaki ilişkiyi Engle-Granger (1987) nedensellik testi ile analiz etmektir. Çalışmada, 2000-2010 yılları arasında İMKB 100 endeksi hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi verilerinden oluşan 2750 gözlem kullanılmıştır. Engle-Granger nedensellik testi ile hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi arasındaki ilişkinin yönü test edilmiştir. Çalışmada ayrıca finansal piyasalarda meydana gelen olumlu ve olumsuz şokların hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi üzerindeki volatilite etkisi incelenmiştir. Uygulanan Engle-Granger (1987) nedensellik testi sonuçlarına göre hisse senedi fiyatından işlem hacmine doğru tek yönlü nedensellik ilişkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Hisse senedi fiyatı ve işlem hacmi üzerindeki volatilite etkisi ARCH-GARCH yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Volatilite etkisini ortadan kaldırmak için uygulanan en iyi modelin hisse senedi fiyatı için EGARCH(1,1) modeli olduğu belirlenmiştir. İşlem hacmi için ise en iyi modelin GARCH(1,1) modeli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is testing and analyzing relationship between stock price and trading volume that two main as an indicator of stock markets the performance by Engle-Granger (1987) causal test. In the study, observations of 2750 the ISE 100 index of stock price and trading, between 2000-2010 are used. Engle-Granger (1987) causal test is tested the direction of the relation between stock price and trading volume. In the study is also analyzed effect of positive and negative shocks which are happend in the financial markets on the volatility of stock price and trading volume. According to result of Engle-Granger (1987) causal test which is used in this study there is unidirectional causality from stock price to trading volume. The volatility effect which is on the stock price and trading volume has been determined by using ARCH-GARCH methods. It is determined that the best model is EGARCH(1,1) model fort he stock price to remove volatility effect. It is also determined that the best model is GARCH(1,1) model fort he trading volume.