The new social media and the public sphere in Turkey
Türkiye'de yeni sosyal medya ve kamusal alan
- Tez No: 287961
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES ALLEN SCARBORO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez Türkiye'de internet ve kamusal alan arasındaki ilişkiyi incelemek için yazılmıştır. Tezin araştırdığı temel konu yeni sosyal medya ortamlarıdır. Tezin ana argümanı Türkiye'de yeni sosyal medyanın kamuoyunu ve kamuoyuna bağlı olarak ortaya çıkan hareketleri şekillendiren önemli bir kamusal alan olduğudur. Tez beş parçadan oluşmaktadır. (1) Giriş okuyucunun tezdeki temel argüman ve tartışmaları anlaması için; (2) Literatür Taraması tezde kullanılan temel kavram ve terminolojiyi açıklamak için; (3) Metodoloji okuyucuya tezde kullanılan araştırma metodunu açıklamak için; (4) Vaka İncelemeleri yeni sosyal medyanın kamusal alandaki etkisini incelemek için; (5) Sonuç araştırma sonucunda son argümanın açıklanması ve ileride araştırma yapılabilecek konuları belirtmek için yazıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates relationships between the internet and the public sphere in Turkey. Research on the thesis focuses of the new social media environments. The main argument of the thesis is that the new social media in Turkey are effective in shaping public opinion as well as leading to action which based on public opinion. The thesis consists of five parts. (1) The Introduction helps the reader understand the basic discussions and arguments of the thesis. (2) The Literature Review clarifying the basic terms and concepts about the subject. (3) The Methodology explains to the reader the method used for research. (4) The Case Studies investigate the effect of the new social media in the public sphere in Turkey. (5) The Conclusion makes the final argument and suggests further research topics about the subject.