Ankara'da bazı sağlık kurumlarında otoklav kullananlarda yaptıkları iş ile ilgili bilgi ve tutumları
The knowledge and the manner of the autoclave users about the work that they do in some medical corporations in Ankara.
- Tez No: 288741
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma; Ankara'da bazı sağlık kurumlarında otoklavKullananlarda yaptıkları iş ile ilgili bilgi ve tutumlarnı belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır.Veriler araştırmacının literatürden, uzman görüşündenyararlanarak oluşturduğu anket formuyla toplanmıştır. Anket formu; araştırmaya katılanların tanıtıcı özelliklerini, otoklav kullanımı ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarını içeren toplam 30 sorudan oluşmaktadır.Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programıile değerlendirilerek, istatistiksel analiz olarak, tanımlayıcı istatistikler (frekans, ortalama), ki-karetesti ve Fischer'in Kesin Testi kullanılmıştır.İncelenenlerin %82.6'sı 30 yaş ve üzerinde olup, %62.0'ıerkektir. Eğitim durumu %53.0'ı üniversite, yüksek lisans ve doktora mezunudur. Otoklav kullanımını %47.1'i arkadaşından (usta-çırak) öğrendiğini belirtmiştir. Otoklav kullanımında ilkokul mezunlarının %55.6'sı problemle karşılaştığını, problemle karşılaşanların %55.8'i yanık olduğunu ve %12.7'sinin bildirimde bulunmadığını ifade etmiştir. Birimde 6-10 yıl arası çalışanların %46.7'si problemle karşılaştığını, %25.3'ü otoklav kullanma kayıt defteri tutmadığını, %34.0'ı otoklavı hizmetliler ya da sözleşmeli işçilerin kullandığını, %73.0'ı itfaiyenin numarasını bildiğini belirtmiştir.Bu durum otoklav kullanımında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemlerin alınmasında, etkili bir sterilizasyonun sağlanmasında eğitiminin yeterli olmadığı, karşılaştıkları problem karşısında ne yapmaları gerektiğini bilmedikleri, ortaya çıkan kazaların bildirimin yapılmadığı görülmektedir. Ayrıca eğitimli personelin yanında eğitimi olmayan ve otoklav kullanımını arkadaşından öğrenen kişilerinde olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar göz önüne alındığında sterilizasyon merkezlerinde çalışan sağlık personeline standardize, yeterli düzeyde ve periyodik eğitimler verilmeli, yapılan tüm işler kayıt altına alınmalı ve ilgili yerlere bildirimde bulunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which aimes todetermine the knowledge and manner of the autoclave users about their work in some medical corporations in Ankara.Data collection was performed with a survey which was prepared from litertures and the learned opinion by the researcher. The survey form is contain 30 questions about the descriptive specialities of the workers, their knowledge, attitude and the behaviour about the use of autoclave.The statistical datas were evaluated with SPSS 15.0 package programme by (frequency, mean), chi-squaretest and Fischer?s Exact Test.The 82.6% of the overall datas are ? 30 years old and 62.0% are male. The percantage of the universtiy, master and doctorate grade is 53.0%. The 47.1 % of the workers stated that they learned the use of autoclave from another worker. The primary school graduated workers stated that they had some problems, and the 55.8% of these problems are ambustions. The 12.7% of the workers didn?t declared these problems. The 46.7% of the workers who worked for 6-10 years at the division stated that they had problems, 25.3% stated that they are not use any record book, 34.0% stated that the workers who use autoclave are the servants or contracted employee, 73.0% stated that they know the phone nuber of the fire station.These results revealed that the education is not sufficient at the use of autoclave, to provide the occupational health and safety and to manage efficient sterilization. They also showed that the workers don?t have the problem based behaviour and they don?t declare their problems. And it can be seen that there are some employees who have no education about the use of autoclave and their overall knowledge come from other employee. The consideration of these results indicated that a regular, sufficient and standart educational programme has to be performed to the healthcare staff who are working at the sterilization units and all of the works have to be recorded and declared to the associated authority.