Plantago psyllium L. üzerinde fitoterapötik araştırmalar
Phytotherapeutic studies on Plantago psyllium L.
  1. Tez No: 288762
  2. Yazar: GÖKŞEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Plantago psyllium L.(Plantaginaceae), Psyllium, dünyada ve ülkemizde toz edilerek, laksatif etkisinden dolayı kronik kabızlıkta, hemoroitte, ve zayıflama diyetlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca kolesterol ve serum glukoz düşürücü olarak etkilidir3,6,18.Bu çalışmada, P.psyllium tohumuna ait aktar örneği ve 6 adet Psyllium lifi preparatı araştırılarak, makroskobik, mikroskobik analiz, yabancı madde, şişme indisi, kurutmada kayıp ve bütün kül miktar tayin analizleri uygulanmıştır, Sonuçlar, Avrupa Farmakopesi 5.0'e göre değerlendirilmiştir. Ek olarak, tohum örneği ve preparatların ksiloz ve arabinoz içerikleri İTK ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak iki adet preperatın, İTK analizinde etiketine uygunluk göstermediği ve psyllium içermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Plantago psyllium L. (Plantaginaceae), Psyllium, is widely used in powdered form throughout Turkey and the world, in the treatment of chronic constipation, hemorrhoids and for losing weight due to its laxative property. It is also effective in reducing cholesterol and serum glucose levels.The objective of this study to determine macroscopic, microscobic characters, swelling index, amount of foreign matter, loss on drying and total ash of 6 commercial Psyllium Husk preparations as well as Plantago psyllium seed sample were determined in order to meet spesifications given in European Pharmacopoeia 5.0.In addition, thin-layer chromatography (TLC) analysis was performed on 6 commercial preparations along with Psyllium seeds and compared to that of arabinose and xylose used as standarts. As a result, it is found that two commercial preparations have not contained Psyllium given on their labels according to TLC analyses.