Pisilyum tozu ilavesinin taze ve dondurulmuş glutensiz ekmek kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of psyllium addition on the quality of fresh and frozen gluten-free bread
  1. Tez No: 859061
  2. Yazar: SEVDA CAN KEMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖRKEM ÖZÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pisilyum (karnıyarık otu, Plantago ovata), su bağlama ve jel oluşturma özelliklerinden dolayı glutensiz ürün formülasyonlarında yaygın bir şeklide kullanılmaktadır. Glutensiz ekmeğin buğday unlu ekmeğe göre daha hızlı bayatlaması glutensiz ekmek üretiminin temel sorunlarından biridir. Bu çalışmada, glutensiz beslenen tüketicilere taze ekmeğin sunulması amacıyla dondurulmuş hamur teknolojisinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda, dondurulmuş glutensiz ekmek üretiminde pisilyum tozu (PT) kullanımının glutensiz ekmek hamurlarının temel reolojik özelliklerine ve glutensiz ekmeklerin kalite özelliklerine (spesifik hacim, tekstür ve renk) etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Psyllium (Plantago ovata) is widely used in gluten-free product formulations due to its water-binding and gel-forming properties. One of the main problems of gluten-free bread production is that staling faster than wheat flour bread. In this study, frozen dough technology was used to offer fresh bread to consumers on a gluten-free diet. In this context, the effect of using psyllium powder (PP) in the production of frozen gluten-free bread on the fundamental rheological properties of dough and the quality characteristics (specific volume, texture and color) of breads was investigated.