Yeni kamu yönetimi anlayışının spor yönetimine uygulanabilirliğinin spor yöneticileri açısından değerlendirilmesi
Applicability of new public management comprehesion sport management evaluation of sports managers
  1. Tez No: 288764
  2. Yazar: İREM KAVASOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı; spor yöneticilerinin Yeni Kamu Yönetimi anlayışının spor yönetimine uygulanabilirliği hakkındaki düşüncelerini belirlemektir.Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini GSGM `den zincir örnekleme yöntemiyle seçilen 4 genel sekreter, 3 federasyon başkanı, 1 daire başkanı ve 1 genel müdür yardımcısı olmak üzere toplam 9 kişi oluşturmuştur.Görüşmeciler ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda yüz yüze görüşmeler yapılmış ve görüşmelerden elde edilen veriler ses kayıt cihazı ile kaydedilip elektronik ortama aktarılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Araştırmanın veri toplama aracı olarak personelin demografik bilgilerini ve Yeni Kamu Yönetimi anlayışının spor yönetimine uygulanabilirliğine ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik 5 sorudan oluşan bir görüşme formu kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre görüşmecilerin genel olarak, yeni kamu yönetimi anlayışının spor yönetimine uyulanabilirliği konusunda olumlu düşünmedikleri ortaya çıkmıştır. Çoğunluğun aksine yeni kamu yönetimi anlayışının spor yönetimine uygulanabilirliği konusunda olumlu düşünen görüşmeciler de bulunmaktadır.Sonuç olarak; görüşmecilerin çoğunluğu Yeni Kamu Yönetimi düşüncesinin spor yönetimine uygulanamayacağını düşündükleri belirlenmiştir. Fakat bazı görüşmecilerin ise, var olan sistemin elverdiği ölçüde ve spor yönetimimize katkı sağlayacaksa yeni kamu yönetimi anlayışının spor yönetimine uygulanması gerektiğini düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is determinating the thought's of sports manager's New Public Management comprehesion about feasibility to sports management.In this study qualitative research method is used. Illustrations of the research consists of 9 person: 4 secretary general, 3 federation chairman, 1 department chairman, 1 general director?s assistant that were chosen by chain illustration method.Semi constructed method was used with people who had an interview with. For all these, interviews were made by face to face and taken datas were saved by recorder then transferred in to an electronic medium. When evaluating datas scientific analyze method was used.An interview form was used consisted of 5 questions for determinating the opinions about New Public Management comprehension feasibility to sports management. and demographic informations of personnel's for researches to collect data.In general, according to research's findings, it appears that they didn't think positively about feasibility of New Public Management comprehension to spots management. Opposite of majority, there are some people who had interview with thinks positive about feasibility of New Public Management to sports management.As a result, it became definite that majority of people who had interview with thought that New Public Management thought cannot be applied to sports management.It is determined that some people who had interviewed with thinks that New Public Management comprehension can be applied to sports management if it contributes to sports management and as if the system supplies.