Bilişim teknolojileri kullanımı ile verimlilik arasındaki ilişki: Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde bir araştırma
Relationship between the use of information technology produktivity: A research Kayseri Provincial Directorate of Social security
- Tez No: 290066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sosyal Güvenlik Kurumu sosyal güvenlik alanında yapılan yeni yapılanmanın sonucu ortaya çıkmış yeni bir kamu kurumdur. Sosyal güvenlik kurumlarının birleştirilmesi ile oluşturulan bu yeni kurum ülkenin tamamına yakın hizmet vermektedir. Bu, doğal olarak kurumun iş, işleyişi ve verdiği hizmeti göz önüne getirmekte, sorgulanmasına sebep olmaktadır. Kamu hizmetleri beklentileri de gelişen bilişim teknolojileri ile paralel olarak artmıştır. Kaliteli hızlı ve güler yüzlü hizmet talebi Sosyal Güvenlik Kurumunca da değerlendirilmektedir. Bilişim teknolojileri Sosyal Güvenlik Kurumunda son dönemde diğer kurumlara öncülük edebilecek boyutta kullanılmaya başlanmıştır. Bilişim teknolojilerinin kullanımı her ne kadar artmışsa da bunu kullanacak insan unsuru da önemlidir. Bilişim teknolojileri kullanımın pratik faydalarından birisi de verimliliği artırmak olduğu muhakkaktır.Bu çalışmanın amacı bir kamu kurumu olan Kayseri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü çalışanlarının bilişim teknolojilerini kullanımının verimlilikle ilişkisini araştırmaktır. Sosyal Güvenlik Kurumunda kullanılan bilişim teknolojilerinin de incelendiği bilişim teknolojilerinin kullanımı verimlilikle ilişkisinin irdelendiği bu araştırmada anket veri toplama metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Social Security Institution (SSI) has been recently established as a seperate public entity other than central government after long restructuring process of social security system in Turkey. This new institurion is a result of the unification of three social security entities before and provides social security services to almost all of the country. The wide coverage of these services provided by the Institution makes its the way of doing business, its operations and its services debatable. The expectations of the people from the public services have increased a lot in parallel to wide use of the information technologies. Accordingly, the SSI also takes the qualified, prompt and customer-related service expectations into account. IT services have also been used by the SSI ahead of many other government agencies. However, the human resources are the critical factor to use this IT capacity as well. It is a fact that one of the benefits from the use of IT systems is to increase the productivity.The fundemantal objective of this work is to find the relation between the use of IT systems by Kayseri Provincial Directorate of Social Security Institution staff and productivity. The questionnaire method is used for this work which investigates the IT systems of the SSI and the relations with productivity.