Sosyal sermaye ve eğitim ilişkisi
Relationship between social capital and education
  1. Tez No: 290525
  2. Yazar: CUMHUR GÜNKÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sosyal sermaye ve eğitim ilişkisinin aile, sosyal yapı, ilişkiler ve ağlar ile eğitim ortamı ve kültürünün etkileşimi bağlamında değerlendirilmesinin eğitim amaçları ve politikaları açısından önemli sonuçlar ortaya koyabileceği açıktır. Bu bağlamda, literatür taramasına dayalı bu kuramsal araştırmanın amacı, sosyal sermayenin eğitimle olan ilişkisini literatür taramasıyla elde edilen veriler ışığında saptamak ve değerlendirmektir.Tarama modeliyle oluşturulan bu çalışmada, meslek, güven düzeyi ve eğitim seviyesi arasında güçlü bir bağlantı olduğu, eğitim kültürü ve eğitsel faktörlerin sosyal ağlara katılıma, güven kavramına ve sivil katılıma olumlu etkisi olduğu, eğitimin beşeri kalkınmaya etkisi ile güven ve sosyal refah ortamına katkıda bulunduğu, eğitim ortamı, eğitsel faaliyetler, müfredat ve pedagoji başta olmak üzere tüm eğitsel faktörlerin sosyal sermaye oluşumunu etkilediği bulgularına ulaşılmıştır.Çalışmada, ele alınan soruna; bir sosyal sermaye belirleyicisi ve beşeri kalkınma göstergesi olarak eğitimin önemi, sosyal sermaye unsurları, eğitim ve öğretim süreçleri, sosyal uyum ve eğitim politikaları, aile ve sosyal çevrenin eğitim ortamına etkisi başlıkları altında cevap aranmıştır.Sonuç olarak, eğitim ve sosyal sermaye arasında güçlü bir etkileşimin bulunduğu görülmüştür. Eğitim, sosyal becerileri geliştirerek sosyal sermaye birikimine katkıda bulunabilir. Eğitim kurumları, bireylere kültür ve değerlerin aktarılması yanında, bireylerin statü ve gelir düzeyine olan etkisiyle sivil katılıma ve sosyal uyuma etki edebilir. Eğitim kültürünü oluşturan faktörlerin, vatandaşlık eğitiminin boyutlarını olumlu etkileyerek sosyal sermaye düzeyine katkıda bulunabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The relationship between social capital and family education, social structure, relationships and networks in the context of interaction with the educational environment and culture that spotlights the evaluation of results is important in terms of educational goals and policies. In this context, the aim of this theoretical study, based on literature review, is to evaluate the relationship between social capital and education in the light of the data obtained from literature review.In this scanning model generated study, these findings are attained: There is a strong link between occupation, level of confidence and level of education. Educational culture and factors have positive effects on participating in social networks, civic participation and confidence. Education contributes to social welfare by effecting human development. All educational factors especially educational environment, activities, curriculum and pedagogy influence the formation of social capital.In the study, dealt with the problem, necessary answers are looked for under the guided settings that the importance of education as a determinant of social capital and as an indicator of and human development, elements of social capital, education and training processes, social cohesion and education policies, family and social environment under the effect of educational setting guided this study.In conclusion, a strong interaction between education and social capital is present. Education, by developing social skills, can contribute to the accumulation of social capital. Educational institutions can affect civil participation and social cohesion by their influence to individuals' status and income level in addition to transferring of the culture and values to individuals. It can be said that factors, which make up culture of education, can contribute level of social capital by affecting dimensions of civic education.