Turizm sektöründe reklam ve satış geliştirme faaliyetlerinin tüketici tercihlerine etkisi
Effects of the advertising and sales promotion facilities on consumer preferences in tourism sector
- Tez No: 290561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R. PARS ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma; turizm sektöründe, reklam ve satış geliştirme faaliyetlerin tüketici tercihlerine etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. İşletmeler açısından satışların arttırılması, tüketiciler açısından da ürün hakkında bilgi sahibi olma ve uygun fiyatta, kalitede ürün satın alma olanağı sağlayan reklam ve satış geliştirme konusunun güncelliğini koruması ve 2010 yılında yaklaşık olarak bir milyar kişinin seyahat ettiği turizm sektörünün büyük önem kazanması bu çalışmanın gerekçelerindendir.Çalışma; Antalya'dan sonra ikinci en önemli turizm merkezimiz olan İstanbul'da yapılmıştır. Bu çalışmanın evrenini, 2010 yılında İstanbul'a gelen yabancı turistler oluşturmaktadır.Alan araştırmasına dayalı bu çalışmada, birincil veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır ve anket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde; katılımcıların demografik özelliklerine ilişkin değişkenleri tespit etmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. İkinci bölümde; katılımcıların tatillerine ilişkin değişkenleri tespit etmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Anketin son bölümünde ise; katılımcıların reklam ve satış geliştirme faaliyetlerine ilişkin görüşlerinin tespiti için, satış geliştirme alt boyutu ile reklam alt boyutuna ait ifadelere yer verilmiştir. 2010 yılında toplam 289 yabancı turistin ankete ilişkin görüşlerinden elde edilen veriler SPSS 16,0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Satış geliştirme ve reklam alt boyutları arasında anlamlı bir fark olup olmadığı ?ilişkili ölçümler için t testi? ile test edilmiştir. Diğer taraftan, ankete katılanların reklam ve satış geliştirme faaliyetlerine ilişkin görüşlerinin, demografik ve tatilleri ile ilgili özelliklerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği; iki grup içeren değişkenler için t-testi ve ikiden fazla grup içeren değişkenler için tek-faktörlü varyans analizi (Anova testi) ile test edilmiştir. Tüm istatistikî sonuçlar, 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınarak analiz edilmiştir.Araştırma sonuçlarında, turistlerin reklam faaliyetlerinden çok satış geliştirme faaliyetlerinden etkilendikleri tespit edilmiştir. Ayrıca t ve anova testleri sonuçlarına göre; eğitim durumları, gelir durumları, ülkeleri, ziyaret sayıları, konakladıkları gün sayıları, geliş amaçları ve yararlandıkları bilgi kaynakları gibi değişkenlerin turistlerin reklam ve satış geliştirmeye ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu tespit edilirken, diğer değişkenlerle reklam ve satış geliştirmeye ilişkin görüşler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aim to measure to effects of the advertising and sales promotion activities on consumer preferences. Reason of this study are in the sense of companies to increase of sales, also in the sense of consumers have information about product facility, advertising and sales promotion subject have been preserve their actuality and tourism industry which contain roughly 1 bilion travel, rapidly increasing importance.This study has been made in İstanbul which is most important destination for tourism after the city of Antalya. Target population of the study was composed of the foregin tourist who visited to İstanbul in 2010.In this study, based on field research, survey method which is one of the primary data collection method, were used. This survey consists of three parts. The firs part of the survey consists of questions to determine of demographic characteristics of participant. The second part of the survey is consists of the questions to determine variables related to holidays of participant. In the last part of the survey, statements are given a place related to lower dimension of sales promotion and advertising, for determine to participant?s (tourist) opinions regarded to advertising and sales promotion activities. 289 survey were collected in 2010 and the data are gained from 289 survey were analised with SPSS 16,0. whether there is significant difference between lower dimension of sales promotion and advertising was tested with ?T-Test?. On the other hand, to prove whether there are significant differences between respondents? perceptions about advertising - sales promotion activities and demographic characteristics ? their holidays features, was tested with t-test for variables with two groups and single- factor analysis of variance (ANOVA Test)for containing more than two groub. All statistical results were analyzed based on the 0.05 level of significance.At the end fo the research results, it is clear that the tourists are more influenced from advertising than the sales promotion facilities. Also according to t-test and ANOVA Test results; there are significant differences between variables as education, salaries, countries, number of the visits, number of the stay days, arrival purposes, sources of the informations and tourists opinions regarded with advertising and sales promotion. Also there are no signifacant differences between the other parameters.