Yatılı ilköğretim bölge okullarındaki fen ve teknoloji laboratuvarlarının durumu
Condition of science laboratories in boarding primary schools in Turkey
- Tez No: 290614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUSRET KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Laboratuvar, öğrencilerin fen konularını daha etkili ve anlamlı olarak öğrenmeleri bakımından önemli bir işleve sahip olan ve öğrenilmek istenilen konunun veya kavramın yapay olarak öğrenciye birinci elden deneyimle veya gösteri yoluyla verildiği bir ortamdır. Bu araştırmanın amacı yatılı ilköğretim bölge okullarındaki fen ve teknoloji dersi laboratuvarının fiziksel durumu ve bu okullardaki idareci, öğretmen ve öğrencilerin fen ve teknoloji laboratuvarlarının kullanımına yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Bu araştırmada bilgi toplama yoluyla hazırlanan anketler 539 yatılı ilköğretim bölge okullarına gönderilmiştir. Ankete uygulamasına bu okulların 429'unda görev yapan 745 idareci, 653 fen ve teknoloji dersi öğretmeni ile 5-8. sınıflarda öğrenim gören 1894 öğrenci katılmıştır. Anketler yüzde frekans veri analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Özetle 539 yatılı ilköğretim bölge okulunun 51'inde fen ve teknoloji laboratuvarıın olmadığı ve uygulanan anket sonuçlarından elde edilen verilere göre yatılı ilköğretim bölge okullarındaki fen ve teknoloji laboratuvarlarının fiziksel alan ve deney setleri açısından eksikleri bulunduğu, öğrencilerin bu laboratuvarlardan istenilen düzeyde yararlanamadıkları, fen ve teknoloji dersine giren branş öğretmeni eksikliğinin bulunduğu, laboratuvar kullanım programına uyulmadığı, fen ve teknoloji laboratuvarlarının büyük bir bölümünde deney masalarına bağlı elektrik ve su tesisatının bulunmadığı ayrıca okullarda bir laboratuvar standardının olmadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar fen ve teknoloji laboratuvarları konusunda yapılmış diğer araştırmalarda elde edilmiş sonuçlarla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, science education is carried out many different techniques and methods. Among these methods, laboratory method is one of the most effective one. Laboratory as a teaching method that provides permanent learning and gives opportunity to students work individually or in a group. The aim of this research is to learn physical conditions of the science laboratories in boarding primary schools which are established where the population is low and scattered settlements in order to meet the needs of the children in age of compulsory education. There are 539 boarding primary schools are found in Turkey. In these boarding primary schools, as well as education other needs of students like accommodation and nurse are met. By this research, we also want to learn the opinions of administrators, science teachers, and students about uses of science laboratories in these boarding schools. The prepared questionnaires that are filled by administrators, science teachers and students were analyzed with percent frequency statistical method. This survey is undertaken in 429 primary boarding schools. 745 administrators, 653 science teacher and 1894 student were subject of the survey. According to the results of survey, in 51 (%9,46) boarding primary school there is no science laboratory. 80 (%10,74) administrators stated that there is not enough science subject teachers in school. 118 (13,83) administrators stated that science laboratories used an hour or two hours in week. 257 (%34) administrators stated that physical conditions are not sufficient in terms of space and equipment.203 (%31,09) science teachers stated that science laboratories were physically inadequate for students to do experiment. 441 (%67,53) science teachers stated that there is no installation of water and electricity on the laboratory tables. 222 (%34) science teachers stated that only 6th, 7th and 8th grade students use science laboratories an or two hours in a week. 1894 (%99.31) of students attending 5th -8th grades in primary boarding schools, stated that they enjoyed doing experiment in science and technology laboratory. 859 (%45,35) of them stated that they used the laboratory once a month and 155 (%8,18) stated that they didn?t use science laboratory at all.