Güzel sanatlar ve spor liseleri müzik bölümlerinde uygulanan viyola dersi öğretim programında yer alan 9. sınıf düzeyindeki devinişsel kazanımlara öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre ulaşılma durumları
Approaching to kinesthetic acquisitions according to student and teacher opinions at the level of ninth grade in viola class teaching program applied in music classes of fine arts and sports intensive high schools
- Tez No: 290687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri müzik bölümlerinde uygulanan viyola dersi öğretim programında yer alan 9. Sınıf düzeyindeki devinişsel kazanımlara öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre ulaşılma durumlarını saptamak ve bu kazanımların gerçekleşme aşamasında ortaya çıkan sorunların nasıl giderileceği konusunda çözümler üretmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, anket yöntemine dayalı durum tespitine yönelik betimsel bir çalışmadır. Anket soruları 9. sınıf viyola öğrencilerinin ulaşması beklenen devinişsel kazanımlar dikkate alınarak ve uzman görüşlerine başvurularak araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Bu yaklaşımla kazanımlara ulaşılma durumları, hem öğrenci hem de öğretmenlere uygulanmış olan anketlerle tespit edilmeye çalışılmış ve istatistiksel yöntemle incelenmiştir.Araştırmanın sonucunda viyola dersi öğretim programında yer alan 9. Sınıf düzeyindeki devinişsel kazanımlara öğrencilerin, öğretmen görüşlerine göre % 30,37 oranında çoğunlukla, öğrenci görüşlerine göre ise; % 40 oranında çoğunlukla ulaştıkları belirlenmiştir. Araştırmada, varılan sonuçlara dayalı olarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out for the purpose of determining the approach to kinesthetic acquisitions according to student and teacher opinions at the level of 9th grade in viola class teaching program applied in music classes of Fine Arts and Sports intensive high schools and generating solutions regarding solving the problems emerging at the accrual stage of these acquisitions.This research is a study that directed to condition assessment based on the questionnaire method. Questions of the questionnaire have been prepared by considering the kinesthetic acquisitions which are expected to be reached by 9th grade viola students and with applying the experts? point of view by the researcher. By this approach, condition of the reaching the acquisitions has been tried to be assessed with the questionnaires applied to both student and teachers and investigated by statistical method.At the end of this research it has been determined that according to teachers opinion in the ratio of % 37,37 according to students opinion in the ratio of % 40, students reached the kinesthetic acquisitions at 9th grade level in viola class teaching program mostly. Based on the conclusions of the research, suggestions have been offered.