Göreve yeni başlayan sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunlar
Beginning primary education teachers' problems faced by them
  1. Tez No: 290691
  2. Yazar: MEHMET HAYRİ SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, göreve yeni başlayan sınıf öğretmenlerinin karşılaştıkları sorunların neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Araştırma tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın uygulaması 2010 yılı içerisinde en fazla sınıf öğretmeliği atamasının yapıldığı İstanbul (Bahçelievler, Bağcılar, Güngören), Şanlıurfa ve Van illeri ve bu illere bağlı ilçelerde görev yapmakta olan 529 aday sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir.Anket yoluyla elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama işlemleri ile Mann Whitney U-testi ve Kruskal Wallis analiz tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to evaluate beginning teachers? problems faced by them in their first year. The practice of research has been carried out with 529 beginning teachers in ?stanbul (Bahçelievler, Bağcılar, Güngören), ?anlıurfa, Van and these cities? districts that it is stated most primary teacher by Ministry of Education.In analizying data gathered through questionnaire was used percentage, frequency, arithmetical mean calculations, Mann Whitney U-test and Kruskal Wallis analyze technique.