Kapsamlı psikolojik danışma ve rehberlik programı rehberlik etkinliklerinin sınıf rehber öğretmenleri ve rehber öğretmenler tarafından uygulanma durumları
The execution of comprehensive psychological counsel and guidance program?s guidance activities by class teachers and counselors
- Tez No: 290719
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kapsamlı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Programı Rehberlik Etkinliklerinin ilköğretim düzeyinde uygulanmasına yönelik sınıf rehber öğretmeni ve rehber öğretmenlerin algılarını saptamaktır.Bu araştırma sınıf rehber öğretmenleri ve rehber öğretmenlerin (psikolojik danışman) kapsamlı psikolojik danışma ve rehberlik programı rehberlik etkinliklerini kullanma durumunu ortaya çıkarmaya çalışan durum saptamaya yönelik betimsel bir araştırmadır. Araştırma örneklemini 2009-2010 eğitim öğretim yılında, Ankara ili Yenimahalle ilçesi Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ilköğretim okulları içerisinden random yöntemle seçilmiş 24 ilköğretim okulunda çalışan 173 kadın, 109 erkek olmak üzere toplam 282 öğretmen oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ?Rehberlik Etkinlikleri Kullanılma Durumları Anketi? kullanılmıştır. Anket 1. sınıftan 8.sınıfa kadar her sınıf düzeyindeki sınıf rehber öğretmenleri ve okul rehber öğretmeni için dokuz farklı şekilde hazırlanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde frekans ve yüzde istatistiksel işlemleri kullanılmıştır.Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:Araştırmaya katılan Sınıf rehber öğretmenleri ve rehber öğretmenler 1. sınıftan 8. sınıfa kadar bütün sınıf düzeylerindeki rehberlik etkinliklerinde bulunan soruların öğrenciler tarafından kolayca yanıtlandığını, etkinliklerin öğrencilerin gelişim düzeyine uygun olduğunu, oturma düzeninin etkinlikler için uygun bir sınıf düzeni olduğunu ve etkinlikte bulunan formların kolayca doldurulduğunu düşünmektedir.İlköğretim birinci kademe sınıf rehber öğretmenleri ikinci kademe sınıf rehber öğretmenlerine göre etkinlikler için ayrılan sürenin yeterli olduğu, öğrencilerin etkinliklere katılmada istekliliği ve etkinlikte kullanılan materyallerin kolayca karşılanması konusunda daha olumlu düşünmektedir.İlköğretim birinci kademe sınıf rehber öğretmenleri rehberlik etkinliklerinin kalabalık sınıflarda kolayca uygulanabildiğini düşünürken ilköğretim ikinci kademe sınıf rehber öğretmenleri etkinliklerin kalabalık sınıflarda kolayca uygulanamadığını ya da bu konuda kararsız olduklarını düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this resarch is to determine perception of class guidance teachers? and counselors? directed to the Comprehensive Psychological Counsel and Guidance Program?s Guidance Activities using in primary schools.This research is a descriptive research which directed to determine the situation of class guidance teachers? and counselors? (psychological counsellor) using of comprehensive psychological counsel and guidance program?s guidance acitvities. This research?s sampling includes, sum of 282 teachers of which 173 women and 109 men who work randomly selected 24 formal primary schools of The Ministry of Education in the academic year of 2009-2010, based in the distirict Yenimahalle of Ankara city. For data collection a survey used which was developed by researcher. Survey is prepared in 9 different form for class guidance teachers and school counselors who work in the level of 1st class to 8th class. The collected data were analyzed by frequency and percentile norms.The followings were obtained from the study:The class guidance teachers and counselors, participated in the research, think that all the questions, which are in the guidance activities from 1st class to 8th class levels, are easily answered by students, activities are convenient to the students? development level, class seating is convenient fort he activities and the forms in the activities are easily fill in.Primary school 1st grade class guidance teachers think more positive than 2nd grade class guidance teachers for the duration of the activities are adequate and students are ready to joining to activities and the materials in the activities are easily obtained.While the primary school 1st grade class guidance teachers think that guidance activities are easily executed in the crowded-class, the primary school 2nd grade class guidance teachers think that activities are not easily executed in crowded-class or they are erratic in tihs subject.