Data storage on radio frequency identification tags in construction industry
İnşaat sektöründe radyo frekanslı tanımlama etiketleri üzerinde veri depolanması
  1. Tez No: 291927
  2. Yazar: GÜRŞANS GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Radyo Frekanslı Tanımlama (RFID) teknolojisi nesnelerin radyo dalgaları yoluyla otomatik olarak belirlenmelerini sağlayan ve aynı zamanda nesneler üzerinde lokal olarak bilgi saklanmasına olanak veren bir teknolojidir. RFID teknolojisi uzun yıllardır çok çeşitli uygulamalarda kullanılmış olup, İnşaat Sektörü'nde de gerek akademik alanda gerekse gerçek yaşam uygulamalarında malzemelerin tanımlanması ve ilgili bilgilerin takibi çalışmalarında kullanılmıştır.RFID uygulamaları incelendiğinde, gerekli bilginin RFID etiketleri üzerine mi yoksa bir ağ üzerinde mi saklanacağı konusu üzerinde görüş ayrılıkları olduğu tespit edilmiştir. RFID teknolojisinin bazı kullanımlarında RFID etiketlerinin kendi üzerlerinde bilgi depolama özellikleri olmasına rağmen, barkod çözümlerinde olduğu gibi sadece bir tanımlama kodunun etiketlerin belleklerinde saklandığı biçimde kullanıldığı görülmektedir. Bu tür uygulamalarda gerekli bilgiler ise bir ağ üzerinde saklanmakta, etiketler üzerindeki tanımlama kodları da ağ üzerindeki bu bilgilere ulaşılabilmek için kullanılmaktadır. Ancak, nesne ile ilgili bilgileri direkt olarak nesnenin üzerine sabitlenen RFID etiketlerinin belleklerinde saklamak da mümkündür. Bu şekilde nesne ile ilgili gerekli bilgiye ulaşılabilmesi için bir ağa bağlanmaya gerek kalmamaktadır.Her iki yaklaşımın da avantaj ve dezavantajları vardır ve farklı RFID çözümleri uygulanmasını gerektirmektedirler. Ancak özellikle inşaat sektörü gibi değişken koşullar altında çalışılan bir sektörde, her zaman bir ağ bağlantısının kurulabilmesi mümkün olmayabilmektedir.Bu çalışmanın ana amacı hangi koşullar altında RFID etiketleri üzerinde lokal olarak bilgi saklanmasının İnşaat Sektörü uygulamaları için daha uygun olacağının ve mevcut uygulamalarda etiketler üzerinde ne tür bilgilerin saklandığının belirlenmesidir. Ayrıca RFID teknolojisini yaygın olarak kullanan bazı büyük sektörlerdeki uygulamalar incelenerek, İnşaat Sektörü ile aralarında bir karşılaştırma yapmak amaçlanmıştır. Bu karşılaştırma ile her bir sektörün kendine has özelliklerinin ve veri saklama gereksinimlerinin RFID uygulamalarını nasıl şekillendirdiğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu nedenle İnşaat Sektörü'ndeki RFID uygulamalarına ek olarak RFID teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığı diğer beş büyük sektörden yüzün üzerinde uygulama incelenerek değerlendirilmiştir. Sonuçlar İnşaat Sektörü'nün koşul ve beklentileri doğrultusunda özel olarak geliştirilmiş, yüksek bellek kapasiteli RFID etiketleri ve/veya veri depolama ortamlarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu sayede şantiyelerdeki malzemeler ya da ekipmanlar ile ilgili bilgilerin direkt olarak üzerlerinde saklanması mümkün olabilecek, nesneler kendileri ile ilgili bilgiyi herhangi bir ağ bağlantısı kurmaya gerek kalmadan sağlayabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) technology automatically identifies tags that are attached to objects through the use of radio waves and enables local storage of object-related data on objects themselves. RFID technology has been used in various applications for many years, and has been utilized in several research studies and real-life applications for identification and tracking of components and related information in construction industry.When RFID applications are examined, it is observed that there is an ongoing debate as to whether the necessary data should be stored on RFID tags or on a network. In some studies, despite the on-board data storage capacity, RFID was only used to replace the barcode technology by storing a unique identification code on the tag. In such cases related data were kept in a remote database and the unique ID on the tag was used to associate this object with the data. On the other hand, it is possible to store object-related data directly on the tag that is attached to the object itself and data can be accessed from the object. In this data storage approach, the object-related information is accessible without the need for a connection to the database. Both approaches have their advantages and disadvantages and require different types of RFID technologies. In some cases, network accessibility, might not be always provided throughout the lifecycle of a component within the construction phases.The main purpose of this research work is to determine under which conditions storing data on the tag is more appropriate for the construction industry, and to identify what types of data are being stored in different RFID cases. It is also aimed to make a comparison of the construction industry with other industries that utilize RFID technology, in terms of the data storage approaches followed in several RFID applications. This comparison is aimed to identify the different characteristics and data storage needs of each industry, as well as to evaluate how these differences/similarities shape the RFID implementations within those industries. Both the research studies and real-life industry applications were investigated within the construction industry and other five large industries. The characteristics of each case in each investigated industry and their data storage needs were identified. Moreover, the types of information groups that were both stored in databases and on tags were identified for each industry. The results show that there is a need for tags/storage mediums that are specially designed for construction industry with large memories to store information related to components and equipments on the job site, as well as to store the records of their operation and maintenance histories.